Sadece 37 yıl yaşayan en saygıdeğer üç İtalyan Rönesans ustasından sayılan Raffaello Sanzio

Raffaello Sanzio 1483- 1520
1483-1520
Raffaello

Raffaello

Sadece 37 yıl yaşamış olsa da Raffaello, en saygıdeğer üç İtalyan Rönesans ustasından biri olarak kabul edilir. Leonardo ve Michelangelo gibi büyük bir buluş ustası olmasa da sanatına nüfuz eden incelik, güzellik, duygusal derinlik ve hassas ifade ile tanınır.

Babası Urbino Dükü’nün sarayında ressam olarak çalışıyormuş. Ressam babası tarafından eğitilmiş Raffaello Sanzio.
Yaşamımın erken dönemi ve çıraklığı belirsizdir. Yaklaşık 1500’den itibaren Perugia’da, Perugino Usta’nın (y 14451523) yardımcısı olarak çalışmış.
1501 ‘de Leonardo ve Michelangelo’nun sanat dünyasına egemen olduğu Floransa‘ya yerleşmiş. Floransa’da dört yıl kalmış, idealize edilmiş manzaralara sahip arka planlara yerleştirilmiş dingin, doğal görünümlü Meryem Ana ‘larıyla tanınmış.
Leonardo ve Michelangelo, onun kendilerini taklit etmelerinden şikâyetçiymiş hatta Michelangelo’dan gizli gece Sistine Şapeli‘ne girer eserini incelermiş. Fakat Raffaello her zaman  bunu inkâr etmiş. Yine de bu sanatçıların anatomi, perspektif, kompozisyon ve yumuşak geçişli gölgelendirmelerinden çok şey öğrenmiş olduğunu kabul etmiş. Şaheseri The School of Athens / Atina okulu’nda, filozof Heraklitos olarak Michelangelo’nun bir portresini yapmış, saygısını sunmak için.
Raffaello

Raffaello

1508’de Papa II. Julius, Raffaello’yu Vatikan Sarayı’ndaki dört odaya büyük ölçekli freskler resimlemek üzere çağırmış. Bu, daha önce böylesine buyük ölçekli figürleri resimleme deneyimi olmayan 26 yaşındaki bir sanatçı için son derece önemli bir siparişmiş.

Michelangelo o sırada yaptıklarını sakınarak yanı başındaki ünlü Sistina Şapelinin tavanını resimliyormuş.

1514 yılında Bramante’nin ölümü üzerine San Pietro Bazilikası’nda yarım kalan işleri devralmış.

Michelangelo‘nun da çalıştığı Vatikan’da Papa’nın kütüphanesini dekore eden Raffaello, kumaş üstüne yaptığı resimlerle duvarları kaplamış. Bu eserleriyle Papa’yı büyüleyen Raffaello, Vatikan için adeta vazgeçilmez olmuş.

Raffaello

Raffaello

Bugün Raffaello’nun en popüler imgesi, resim çerçevesine benzer bir  şeye yaslanmış iki meleği gösteren, Şistine Madonna / Şistine Madonnası’ndan (1512-14) bir detaydır. Fonda bulutlarla, başlarının üstünden bakarlar; biri çenesini eline dayamıştır, öteki kavuşturduğu kollarını kendine destek yapmıştır. Bebek melekler pek güzel olmakla birlikte, sadece daha büyük ve daha ciddi bir sanatın bir parçasıdır, ancak sevimlilikleri onları Noel kart. ları ve yatakhane afişleri için favori bir konu yapar.

Papa onu kardinal yapmayı düşünürken Raffaello 37 yaşında öldü (Vasari, onun Margherita ile bir gece aşkta aşırıya kaçınca hastalandığını iddia etmiş) ve bütün Roma yasını tutmuş.Sanatçının cenazesi Vatikan’da yapılmış ve Pantheona gömülmüş
Batı sanan için sonraki 400 yıl boyunca öncü olmuş.
BAŞLICA ESERLERİ
Allegori, Üç Güzeller, Agnolo Doni’nin Portresi, Niccolini-cowper Madonnası, Sistina Madonnası, Balthasar Castiglione’nin Portresi, I.François’nin Kutsal Ailesi, Şövalyenin Rüyası, Meryem’in Evlenmesi, İsa’nın Mezara Yerleştirilmesi, Tartışma, Atina Okulu, Parnassus, Yasalar, Sedia Madonnası, İsa’nın Göğe Yükselmesi, Taç Giyme

Related Place