Çoğu zaman resimlerini tamamlamayan gayri mesru cocuk Leonardo Da Vinci

Rönesans

Dönemin yakışıklı İtalyan mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı ve ressamı Leonardo Da Vinci.

Genç bir noter olan babası ve bir çiftçi kızının evlilik dışı çocuğu olarak 1452’de İtalya’da dünyaya gelmiş. Leonardo’nun annesinin, babasına ait Ortadoğulu bir köle olduğu tahmin ediliyor.

Dört yaşına kadar annesiyle yaşamış, daha sonra babası ve üvey annesinin evine taşınmış. Doğaya ve özellikle hayvanlara kalıcı bir hayranlık geliştirmiş, hayvan eti yemenin nadiren sorgulandığı bir dönemde vejetaryen olmuş.
Hiçbir zaman meşru bir çocuk olarak görülmemiş ve amcası Francesco dışında ailedeki kimseden sevgi görmemiş.

14 yaşına kadar Vinci’de yaşayan Leonardo, büyükanne ve büyükbabasının ardı ardına ölmesi üzerine 1466’da babası ile birlikte Floransa’ya gitmiş.

Evlilik dışı çocukların üniversiteye gitmesi yasak olduğundan üniversite öğrenimi görme şansı yokmuş o dönem.

Dönemin ünlü ressam ve heykeltıraşı Andrea del Verrocchio onu çırak olarak yanına almış.Bu atölyede Michelangelo’nun hocası Ghirlandaio ve Botticelli gibi, Rönesans’ın büyük ressamları ile tanışma şansı bulmuş Leonardo’nun.

Floransa’yı 1482’de terkederek Milano Dükü Sforza’nın hizmetine girmiş.Dükün hizmetine girebilmek için köprüler, silahlar, gemiler, bronz, mermer ve kilden heykeller yapabileceğini anlattığı ancak göndermediği mektubu bütün zamanların en olağanüstü iş başvurusu sayılır.

Leonardo, 1499’da şehir Fransızlar tarafından alınıncaya kadar 17 yıl boyunca Milano Dükü için çalışmış.Doğa, mekanik, geometri, uçan makinelerin yanısıra, kilise, kale ve kanal yapımı gibi mimari yapılar ile ilgilenmiş, anatomi çalışmaları yapmış, öğrenciler yetiştirmiş.

İlgi alanı o kadar genişmiş ki, başladığı çoğu işi bitiremiyormuş. 1490 – 1495 yıllarında çalışmalarını ve çizimlerini deftere kaydetme alışkanlığı geliştirmiş.

Varlıklı sanat koruyucularının dikkatini çekmiş olmakla birlikte, çoğu zaman resimlerini tamamlayamaması nedeniyle güvenilnıez olarak ün de kazanmış. Papa IV. Sixtus, Roma’da Sistina Şapeli’ni dekore etmek üzere en ünlü Toskanalı sanatçılara siparişler verdiğinde onu çağırmamasının nedeni bu olmalıdır.

Da Vinci’nin icatlarının yaşadığı dönemde hayata geçirildiğine dair en ufak bir kanıt yoktur.

Aynı zamanda yazılarının hiçbiri yaşadığı dönemde yayınlanmamıştır.
Yazılarını herkes okuyamasın diye şifreli, sağdan başlayarak ve tersten yazarmış.
Pek çok kişi için çalışmış, çoğu eserini yarım bırakmış.15 tablosunun sadece 7 tanesini tamamladığı düşünülmektedir.

Mona Lisa ve İsa’nın son akşam yemeği en ünlü tablolarıdır.


Mona Lisa için 1503’te çalışmaya başladığı söylenir. Bu resmi tamamladıktan sonra hiç yanından ayırmamış, tüm seyahatlerinde yanında taşıdığıda diğer bir efsanedir.

1504’te babasının ölüm haberi üzerine Floransa’ya dönmüş. Miras hakkı için kardeşleri ile mücadele etmiş ancak çabası sonuçsuz kalmış.Bir tek amcası tüm varlığını ona bırakmış.

1506 yılında Leonardo, bir Lombardiya aristokratının 15 yaşındaki oğlu olan Kont Francesco Melzi’yle tanışmış.Melzi, hayatının geri kalanında onun en iyi öğrencisi ve en yakını olmuş.
1490’da 10 yaşında iken korumasına aldığı ve Salai adını verdiği genç de 30 yıl boyunca onunla beraber olmuş, ancak öğrencisi olarak bilinen bu genç hiçbir sanatsal ürün üretmemiş.Bu ilişkilerinden dolayı eşcinsel olduğu düşünülmektedir.

1513 – 1516 arasında Roma’da yaşamış ve Papa için geliştirilen çeşitli projelerde yer almış.Anatomi ve fizyoloji alanında çalışmaya devam ettiği için Papa, kadavralar üzerinde çalışmasını yasaklamış.
1516’da koruyucusu Giuliano de’ Medici’nin ölümü üzerine Kral 1. Francis’ten Fransa’nın baş ressam, mühendis ve mimarı olmak üzere davet alarak Fransa’ya gitmiş.

Paris’in güneybatısında, Kraliyet Sarayı’nın hemen yanında kendisi için hazırlanan konağa yerleşmiş.
Sağ koluna felç inen Leonardo da Vinci, resimden çok bilimsel çalışmalara ağırlık verdi. Kendisine dostu Melzi yardımcı oluyormuş. Salai ise Fransa’ya geldikten sonra onu terketmiş.

Leonardo 2 Mayıs 1519’da Amboise’daki evinde 67 yaşında ölmüş. Kralın kollarında can verdiği rivayet edilir, ancak, 1 Mayıs günü kralın bir başka şehirde olduğu ve bir gün içinde oraya gelemeyeceği bilinmektedir. Vasiyetinde mirasının esas bölümünü Melzi’ye bırakmış. Amboise’daki Saint Florentin Kilisesi’nde toprağa verilmiş.Leonardo da Vinci aynı anda bir eliyle yazı yazarken diğer eliyle resim yapma yeteneğine sahipmiş.

Bill Gates, 1994 yılında Leonardo da Vinci’nin “Codex Leicester” isimli kitabını 30 milyon dolara satın almış ve kitabın bazı sayfalarını Windows 95’te ekran koruyucu olarak kullanmış.

 

Related Place