Modern Sanat ÖncesiRessamlarYüksek Rönesans

Hz Musa heykelinin neden boynuzları var?

Rönesans dahisi İtalyan heykeltraş, ressam Michelangelo’nun Pieta, DavutSistine Sapeli freskleri kadar ünlü Musa heykeli.

San Pietro Kilisesi’ninde arka köşesinde  Papa 2. Julius’un mozolesinin bulunmakta.  Papa dah ölmeden mezar siparişini vermiş. Fakat Michelangelo aynı zamanda St Pietro kilisesin fresklerini yaptığı için biraz geçikmeli bitirebilmiş.

Gerçek insan boyutlarından çok  büyük, otururken tasvir edilen heykel 2,5 metre.

Musa her an haraket edecekmiş gibi durmakta. Hz. Musa, bir elinde on emir diğer eliyle de sakalını tutmakta. Musa uzun sakallı ve bıyıklı.  Yüzünde ona ihanet eden İsrail oğullarına duyduğu öfke net bir şekilde görülmekte.

Musa bilindiği gibi, tanrısal on emri halkına bildirmek için Sina Dağına çıkmış  kırk gün sonra şehre döndüğünde, halkının bir buzağı heykeline taptığını görmüş. Heykelde o anı göstermeye çalışmış Michelangelo. O anki  kızgınlık ve hiddetini tasvir etmiş  Michelangelo.

Heykelde ışık-gölge oyunları ustalıkla yapılmış. Hz. Musa’nın başında iki boynuz bulunmakta. Bu boynuzlar Rönesans döneminde yapılan çeviri azizliğinden kaynaklanmakta. Bu yüzden İtalyanlar, Traduttari veya Tradittori (çevirmen haindir) diye özlü sözleri bulunmaktadır.

İbranice de “keren” kelimesi  ışık yansıması ve boynuz anlamına gelmektedir. Tevrat’ı bu dönemde çeviren; Hz. Musa’nın başındaki ışık yerine, Hz. Musa’nın başındaki boynuz diye çevirmiş. Bu hata uzunca bir süre bu şekilde devam etmiş.

Michelangelo Musa heykelini tamamladıktan sonra heykele “konuş” dediği ve bir iki adım geriye giderek elindeki çekici fırlatıp “kalk gidelim” dediği söylenir.

Michelangelo Eserleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir