Aslında gün ışığında betimlenen Gece Devriyesi – Rembrandt

Rembrandt - Gece Devriyesi

Night Watch – Gece Devriyesi (1642) – Rijksmuseum, Amsterdam, Hollanda – 3,63 m x 4,37 m

Amsterdam Keskin Nişancılar odasının siparişi üzerine Rembrandt, en ünlü eserini yapmış.

Fakat eser o dönemde beğenilmemiş ve büyük eleştirilere maruz kalmış. Devasa tablo, geleneğe uymadığı gerekçesiyle tartışmalara sebep olmuş.

Kalabalığın içinde dinamik ve hareketli bir grup portresi olarak dikkat çeker tablo. Yüzbaşı Frans Banning Cocq ve Teğmen Willem van Ruytenbuch komutasındaki şehir muhafızlarının anlatıldığı tablonun en önemli özelliği, ışık oyunları sayesinde esrarlı bir hava yaratılmış olması.

Aslında tabloyu ressam yaptığında gece değilmiş, restorasyonlarda sürülen vernik ve kir yıllar içinde koyu siyah bir tabaka oluşturmuş, adına da geceyi ilave etmişler. Yeniden yapılan restorasyonla gerçek açığa çıkmış. Aslında olayın gün ışığında yaşandığı anlaşılmış. Tabloda Barok tarzın en önemli özelliklerinden ışık gölge karşıtlığının, ressam tarafından ustaca kullanılması sayesinde, tüm figürler canlıymış gibi algılanır.

Resimde tek kadın figürü, parlak sarı renkli elbisesiyle, silahşörün arkasındaki küçük kızdır. Resimde bolca semboller kullanılmış. Kızın belindeki kemerde bu askeri birliğin sembolü olan, büyük pençeli bir ölü tavuk ve yine birliğin sembolü tabanca  asılıdır. Kızın elindeki gümüşten kadeh de  yine birliğin sembollerinden biridir.

Bu resmin kaderi de sahibinin şanssızlığını takip etmiş. 1715’te resim taşınırken, büyük ölçüde soldan, her üç taraftan da kesilerek küçültülmüş ve  2 karakter tamamen yok olmuş. 1975’te ekmek bıçağı ile, 1990’da ise asit ile vandal eylemlere hedef olmuş.

 

Related Place