Deniz kabuğunun içinden çıkan Venüs’ün yaratıcısı Sandro Botticelli

Rönesans

Asıl adı Alessandro di Mariano di Vanni Filipepi, Sandro Botticelli ya da II Botticello lakabıyla bilinen İtalyan ressam.  1 Mart 1445 ve 17 Mayıs 1510 tarihleri arasında yaşamış Botticelli, genç yaşlarından itibaren desen, sanat ve geometri üzerine çalışmış.

Sandro Botticelli, 1 Mart 1445 tarihinde Floransa, İtalya’da doğmuş.  İyi bir çıraklık eğitimi alan Sandro babasının yakın arkadaşı olan kuyumcu ve zanaatkâr Botticelli‘nin yanına çırak olarak verilir. İsmi, ustası olan kuyumcu Botticelli’den gelmektedir. O dönemde kuyumcular ve ressamlar sürekli temas halindedir bundandır ki Sandro bütün ilgisini desen sanatına verir ve resme hayran olup resim sanatına yönelir.

İtalyan ressam Filippo Lippi ve Andrea del Verrocchio‘nun yanında çalışır.  Çok geçmeden Sandro’nun yeteneği büyür ve gelişir.Daha genç yaştayken Mercanzia’da Antonio ve Piero Pollaiuolo tarafından yapılmış resimlerin arasına bir figür yapar.

Roma Katolik Kilisesi ve özellikle Mediciler olmak üzere varlıklı Floransalı aileleri tarafından keşfedilir.

Klasik ve hümanist unsurları Hıristiyanlıkla bir araya getiren Botticelli, gerçek boyutta mitolojik, dinsel resimler, sunak resimleri ve zarif Meryem Ana’lar üretmiş. 1481′ de Papa IV. Sİxtus, onu Sistina Şapeli’ ne freskler yapmak üzere Roma’ya davet etmiş.

Venüs'ün doğuşu- BoticelliVenüs’ün doğuşu–  172 X 285 CM -GALLERIA DEGLI UFFIZI, FLORANSA, İTALYA

Bu bir mitolojik konudaki ilk büyük ölçekli Rönesans resmiydi ve aynı zamanda Avrupa’daki ilk Rönesans nü resmi olduğu düşünülür. Romalıların aşk ve güzellik tanrıçası Venüs denizden çıkmıştır ve sahile Batı Rüzgârı Zefir ve onun gelini Flora tarafından sürüklenir. Yeniden doğuşu simgeleyen bir nymph, Venüs’ü bir pelerinle selamlar, ayaklarının arasındaki anemon çiçeği baharın gelişini müjdeler. Venüs’ün modeli, Giuliano de Medici’nin sevgilisi ve Botticelli henüz onu resmetmeden önce ölmüş olan Simonetta Vespucci’dir. Gösterişsiz ve sade Venüs Pudica pozunda durmaktadır, uçuşan, altın saçlarıyla kuşatılmıştır ve zarif parmakları incelikle mahremini örtmektedir.

15. yüzyılın ikinci yarısı ve 16. yüzyılın başlarında sanat üzerinde etkinliğini sürdüren Botticelli’nin en ünlü eserleri Primavera (İlkbahar) ve Venüs’ün Doğuşu’dur. Özgün ressamın tabloları halen sergilenmekte ve sanatseverler tarafında büyük ilgi görmektedir.

Rönesans sanatının gelişmesinde büyük rol oynayan, ünlü İtalyan ressam Botticelli, daha ilk yapıtlarından olan Yudit Öyküleri (1472) , Müneccim Kralların Tapınması (1475-1476) ve Madonna ile büyük beğeni toplamıştır. Eserlerinin çoğu Floransa’daki Uffizi Galerisi’nde sergilenmektedir. 1481 yılında Papa 4. Sixtus tarafından özel bir davetle çağırılmış ve pek çok ünlü ressam ile birlikte Sistina Şapeli’nin süslemesinde çalışmıştır. Müneccim Kralların Tapınması tablosunda kendini de resmetmiştir. (Sag köşede)İlkbahar- Boticelli

Coşkulu figürlerle resmini canlandıran Botticelli, her ne kadar dinsel konuları çalışmış olsa da her zaman güzelliğe ve zarafete düşkün bir ressam olmuştur. Madonna, Şamdanlı Madonna, Magnificant Madonna’sı ve Narlı Madonna isimli eserlerinde zarif ve estetik kompozisyonlar tercih ederek pastel tonları kullanmıştır. Pieta, Çarmıha Geriliş ve İsa’nın Doğumu gibi eserlerinde ise, dinlediği vaazların kendisi üzerindeki etkilerini yansıtmıştır.
Rönesans sanatının gelişmesinde önemli rol oynayan Botticelli ilk yapıtlarından itibaren büyük beğeni kazanır. Eserlerinin konularını dinden ve mitolojiden seçerek anıtsallık yakalamakta usta bir isim haline gelir. Tasvir ettiği ettiği sahnelerde bol bol figür kullanan Sandro Botticelli kendine özgü bir üslup yaratır.

Bolca devinimli, salınım içinde çizgiler kullanır. Hareketli kumaşlar ve saçlar onun resmine zarif ve dekoratif bir özellik katar. Yüzyılın ilk yıllarında yaygın olan güçlü renk kullanımına karşın onun paleti sınırlı ve donuktur. İtalyan sanatçı ve ressam olan Giorgio Vasari, Botticelli için şöyle der; “Botticelli, sancakları ve başka kumaşları, renklerin akmadan iki tarafta da görüneceği şekilde malzemeyi örerek nasıl yapılacağını bulan ilk insanlardandı.”

Sandro Botticelli, 17 Mayıs 1510 tarihinde Floransa, İtalya’da 65 yaşında ölmüştür. Eserleri 300 yıl kadar unutuldu fakat 1800’lerin ortasında yeniden kesfedildi.

Şeytanın İsa’yı Ayartma Çabaları, Primavera, Venüs ile Mars, Pallas Athena ile Kentaur, Meryem’in Taç Giymesi gibi konusunu mitolojiden ve dinden alan pek çok başyapıta imza atmıştır.

 

Khan akademi tarafından hazırlanan kısa video ile Venüs’ün doğuşu ve İlkbahar adlı eserleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

 

 

BAŞLICA ESERLERİ

Primavera ya da İlkbahar Alegorisi y. 1482, GALLERIA DEGLI UFFIZI, FLORANSA, İTALYA

Venüs ve Mars 1483, NATIONAL GALLERY, LONDRA, BİRLEŞİK KRALLIK

Çocuk İsa’ya Tapan Meryem Ana ve Beş Melek 1485-90, BALTİMORE NIUSEUNI OF ART, ABD

Cestello Meryem’e Müjdesi GALLERIA DEGLI UFFIZI, FLORANSA, İTALYA

Related Place