Renk ve doku ustası Tiziano

1488-1576 • (VENEDİK)

16. yüzyılın başında Venedik, Avrupa’daki en varlıklı ve güçlü şehir devletiymiş. Bu dönemin  en önde gelen Venedikli sanatçısı Tiziano’ydu.  Sanatçının yaşarken kazandığı saygınlık 400 yılı aşkın süredir devam etmektedir.

20 yıldan biraz fazla bir süre, Floransa Cosimo de’ Medici ve onun İspanyol eşi Eleonora di Toledo tarafından yönetilmiş. Dindar bir kadın olan Eleonora, cinsel olarak değerlendirilen sanatı hiçbir şekilde desteklememiş. Ovsa Venedik’te yetişmiş olan genç Tiziano, bu kısıtlamaların hiçbirini tanımıyormuş.

16. yüzyılın başındA Tiziano, sadece yenilikçi resim yöntemlerini geliştiren bir sanatçıymış.

Tiziano, İtalyan Alplerinde doğmuş ve yaklaşık on yaşından sonra ağabeyiyle birlikte eğitim almak üzere Venedik’e gönderilmiş. Kısa süre sonra Gentile ve Giovanni Bellini‘nin resim atölyesine geçmiş ve daha sonra Giorgione’nin  atölyesine ressamın yardımcısı olarak katılmış.

Giorgionc ve Tiziano yakın arkadaş olmuşlar ve bu arkadaşlık Giorgionc’nin 30’larının başındaki zamansız ölümüne kadar devam etmiş. Sonraki yıl, Tiziano Padova’da üç fresk siparişi almış. Daha sonraki siparişler Ferrara, Mancua ve Urbino sarayları olarak birbirini izlemiş ve ünü uluslararası bir boyutta yayılmış.

1516’da Giovanni Bellini ölünce  Tiziano, Venedik Cumhuriyeti’nin resmi ressamı olmuş. İlk kamusal siparişi Sanca Maria Gloriosa dei Frari kilisesi için Bakire Meryem ‘in Göğe Yükselişiymiş. Renk konusundaki sıra dışı ustalığıyla bu resim onu yaşayan en büyük Venedikli sanatçı olarak konumlandırdırmış.

Bundan sonra aralarında Fransa Kralı l. François, İspanya Kralı II. Philip, Kutsal Roma İmparatoru V. Charles ve Papa III. Paul’ün bulundüğü pek çok sanat koruyucusun emrinde çalışmış.

Hayatının kalan döneminde Tiziano, çok yönlü ve hayal gücünü ortaya koyan resimler üretmeyi sürdürmüş.

Eserleri dramatik ifadeleri, alışılmadık dinamizmde ve renkleriyle  dikkat çekmiş.

Tiziano avm zamanda resim tekniklerine tuvalin  daha uygun olduğunu anlamış. Pek çok Rönesans sanatçısına göre daha özgün fırça vuruşları kullanarak ve bazen  boyayı parmaklarıyla yumuşatarak, zengin ve ışıltılı renkleri  kendinden emin bir şekilde ııygıılamış.

Onun geleneksel konuları, bazen asimetrik kompozisyonlarla  sıklıkla birbiriyle etkileşim içindeki figürlerle yorumlaması tamamıyla yeni bir durummuş

Venedikli çağdaşlarını ve aralarında Poussin, Rubens, van Dyck, Velazqucz ve Delacroix’nın bulunduğu pek çok sonraki dönem ressamlarını derinden etkilemiş.

Beş yüz yıldan fazla bir süre en  büyük renkçi olarak sınıflandırılınış.

Söylentilere göre, kendisi italyan olmasina ragmen en buyuk  koleksiyonlari İtalya‘da degilmiş. Titian’i bir halk kahramani ilan eden ispanya’daymış eserlerinin çoğu. İspanya’da Velazquez ve Picasso’dan sonra en buyuk sanatci olarak gorulurmüş.

BAŞLICA ESERLERİ

Bakire Meryem’in Göğe Yükselişi  SANTA MARİA GLORIOSA DEİ VENEDİK, İTALYA

Urbino Venüsü  GALI.ERIA DFGLI UFFIZI, FI.ORANSA. İTALYA

İmparator V. Charles Muhlberg’de 1548, NIUSEO DEL PRADO, MADRİD, ISPANYA

Diana ve Actaeon 1556-9, NATİONAL GAIIERY OF SCOTIAND, EDİNBURG, BİRLEŞİK KRALLIK

Meryem’e Müjde 1559-64, SAN SALVADOR VENEDİK, İTALYA

Related Place

kemer travestiistanbul masözevde masaj izmir