32 yaşında hayata veda eden noktacılık akımının yaratacısı Georges Seurat

Georges Seurat

1859-1891

Georges-Pierre Seurat, Neo-Empresyonizm’i geliştirerek modern sanatın yönünü değiştirmiş. Yan yana yerleştirilen saf renk beneklerinin birbirinin canlılığını artırdığı bilimsel olarak düzenlenmiş ve analitik bir resim sistemi yaratmış.

Varlıklı ve dindar bir Paris’li ailenin çocuğu olan Seurat, kısa fakat geleneksel bir sanat eğitimi almış. 1875 yılında Justin Lequien heykeltraşlık okuluna girmiş. 16 yaşında çizim sınıflarına katılmış ve 1878’de Ûcolc des Beaux-Arts’a kabul edilmiş. Bir çok sanatçı gibi Louvre’da eski ustalar üzerine çalışıp kopyalarını yapmış. Rembrandt ve Goya‘dan çok etkilenmiş.

1870’lerin sonlarından itibaren renk algısı ve kromatik ile ilgili mevcut bilimsel teorilere ilgi duymuş. 1881’de Michel-Eugène Chevreul’dan Uyum İlkeleri ve Renklerin Kontrastı (1839) konusunda eğitim almış.

Aynı zamanda 1879 Empresyonist sergisini ziyaret etmesiyle akademik gelenekten kopma isteği oluşmuş.
Bir yıllık askeri hizmeti sırasında boş zamanlarını çizim yaparak, renk ve görme üzerine kuramlar okuyarak geçirmiş.

Georges Seurat - Asniâres'de Yıkananlar

Georges Seurat – Asniâres’de Yıkananlar

1881 ‘den 1882’ye kadar saf karbonla kil karışımı kullanarak siyah beyaz çizimler üretmiş ve tonal karşıtlıklar ve yumuşak konturları araştırmış.

Seurat, ilk başyapıtı Asniâres’de Yıkananlar adlı büyük boyutlu tuvaliyle Paris Salonu’na başvurmuş ve reddedilmiş. Paul Signac’la (1863-1935) arkadaşlık kurmuş.

Seurat, her rengin daha canlı ve ışıklı görünmesini sağlamak üzere Empresyonist ve Post-Empresyonistlerin yapmış olduğu gibi, mavi ve turuncu gibi bütünleyici renklerin yan yana konulmasını savunmuş.

Georges Seurat - Grand Jane Adası

Georges Seurat – Grand Jane Adası

Bu tekniğin üzerinde deneysel olarak çalışmaya devam ederken 1884’ten 1886’ya kadar büyük boyutlu Grand Jane Adası ‘nda Bir Pazar Öğleden Sonrası’nı resimlemiş. Resim, hafta sonlarını kent yakınındaki bu dinlence yerinde (Grand Jatte Adası) geçiren Parislileri konu edinmiş. Son halini verebilmek için üzerinde neredeyse iki yıl çalıştığı süreçte, Grand Jatte Adası’na sayısız ziyarette bulunmuş

Bu resmiyle, bir eleştirmenin eseri, ‘Neo-Empresyonist’ ve tekniğini ‘Noktacılık’ (Pointilizm) olarak tanımladığı son Empresyonist sergide yer almış.

32 yaşındaki ani ölümünden önceki dört yıl boyunca bu yönteme bağlı kalmış, her yıl bir büyük boyutlu resim üretmiş. Tekniği diğer Neo-Empresyonistler tarafından sürdürülmüş.

Renkler üzerindeki deneylerine temel olarak Seurat: Işık yedi renge ayrılıyordu. Bunlar prizmanın ve gökkuşağının renkleriydi. Bu renkleri paletin üzerine yerleştirip karıştırınca Seurat’ya göre atmosferin rengini bulmak mümkündü. Ama renklerin aşırı biçimde karışımı eninde sonunda geriye dönüşeceğinden Seurat temel yedi rengi sayısız noktalar halinde doğrudan doğruya tuvalin üzerine düzenli bir şekilde yerleştirmeği öğütlüyordu. Seurat işte bu yönteme tonların ayırımı adını veriyordu.

Divisionnisme’i (Puantilizm) ortaya çıkarmış. Bu konuda “Pointillis” deyimi de aynı anlama gelmekte. 

Seurat geometrici, kimyacı, felsefeci ve  içine kapanık bir sanatçıymış.

Georges Seurat, rastlantısal hiçbir fırça darbesine izin vermeden tasarladığı anıtsal boyuttaki resimleriyle, modern sanatın öncü sanatçılarından birisi olmuş.

Annesi ile yasadigi evi her gun deliler gibi topladigi gibi efsaneler dışında  resimlerinin çercevelerini kendi hazırladığı gibi enteresan başka özellikleride varmış.

Bu yüzden Seurat’ın tablolari  ya kendi tasarladigi cerceve icerisindedir ya da onu alan galeri o cerceveyi uzerinde tutup uzerine bir cerceve daha monte etmiştir.

Figurlerinin elestirmenler tarafindan misir sanatina benzetildigini duydugunda cok sevinmis. Aslinda negatif bir elestiri olan bu yorumu pozitif sekilde algilayip yoluna devam etmistir Seurat.

Butun empresyonist sergilerinde resimleri olan tek sanatci durumundaki Camille Pissarro tarafindan bu sergilerin sonuncusuna cagirilmis. Claude Monet ve Pierre Auguste Renoir gibi sanatçılar istemediği için Seurat gibi sanatcilarin eserleri ayri bir odada sergilenmis.

 

 

Related Place