Dönemindeki diğer ressamlar gibi azizleri resmetmek yerine günlük hayatı hiciv eden Bruegel

1525-1569 • (KUZEY) YÜKSEK RÖNESANS

1 6. yüzyıl Kuzey Avrupa sanatçılarının sonuncusu ve en büyüklerinden biri olan Yaşlı Pieter Bruegel, manzaraları ve hiciv dolu köylü sahneleriyle tanınan bir ressam ve baskı resim ustasıdır.

Konularından dolayı kendisine ‘Köylü Bruegel’ lakabı verilmiş olsa da mitler ve efsaneler üzerine derin bir bilgisi olan son derece eğitimli biriymiş.

Dönemindeki diğer ressamlar gibi azizlerle uğraşırken o daha çok tavukları, kazları resimlerine konu etmiş.

1311 dönemin pek çok sanatçısı için söz konusu olduğu gibi Bruegel’in yaşamının ilk dönemleri hakkında çok az belge var. Olasılıkla, bugün Hollanda’da olan Breda şehrinde dünyaya gelmiş.

Öncü bir sanatçı, heykeltıraş, mimar, dokuma ve vitray tasarımcısı olan Pieter Coecke van Aclst’in (1503-50) yanında çıraklık yapmış olan Bruegel, 1551 ‘de Antwerp Ressamlar Loncası’na usta olarak kabul edilmiş.

Sonraki yıl Fransa, İtalya ve İsviçre’ye seyahat etmiş.

1555 ile 1563 arasında, Bosch’un üslubunun popülaritesinden yararlanarak 40’tan fazla gravür tasarlamış.

Resimlerindeki çalışan, ziyafet çeken, eğlenen köylüler, insanın zaaf ve aptallıklarının ortaya koymuştur.

1563’te Bruegel evlenmiş.  Bundan sonra kariyeri yön değiştirmiş. Gravür tasarlamaya devam etmekle birlikte öncelikle bir ressam olarak çalışmaya başlamış.

1565’te varlıklı bir tüccar olan arkadaşı ve patronu Nicolaes Jonghelinck’ten Aylar adında bir dizi resim üretmek üzere sipariş aldı. 12 resimden sadece beşi bugüne kalmıştır: Karda Avcılar (Ocak), Hüzünlü Gün  (Şubat), Harman (Temmuz), Mısır Hasadı (Ağustos) ve Sürünün  Dönüşü (Kasım).

Babalarının başarısına ulaşamamış olsalar da, oğulları da sanatçı olmuş.

Uzun yıllar boyu unutulmuş Bruegel, ta ki Baudelaire kendisine hayran oluncaya değin..Her resmine bir şiir yazdığı da rivayet edilir ayrıca; zira komedi ve trajedi şairliği yapmış döneminde.

Atasözleri adlı muhteşem resminde 120’den fazla Hollanda atasözünü resimlemiş.

Köy Düğünü – 1568 AHŞAP ÜZERİNE YAĞLIBOYA – 114 X 164 CM
KUNSTHISTORISCHES MuşEUM, VI YANA, AVUSTURYA
Ahırda, bir tentenin altında geçen sahnede, gelin aptal bir ifadeyle sırıtır; öte yandan damat tıkınmakla meşguldür. Bir adam bira boşaltır ve diğer ikisi çorba kâselerini eğreti bir tepsiyle taşır. Arkada davetsiz misafirler, içeri girmeye çalışır, bir müzisyen aç aç bakar ve kafasına büyük gelen şapkasyla bir çocuk tabağı parmaklar. Tüm bu faaliyet yoğunluğuna rağmen kompozisyon sıkışık görünmemektedir.

BAŞLICA ESERLERİ
İkarus’un Düşüşüyle Manzara y. 1558, MUSÜES ROYAUX DES  BRÜKSEL, BELÇİKA
Hollanda Atasözleri 1559, STAATLICHES MUSEUM, BERLİN,  ALMANYA
Şenlik ve Paskalya Perhizi Arasında Kavga 1559,KUNSTHISTORICHES MUSEUM, VİYANA,
Karda Avcılar 1565, KUNSTHISTORICHES MUSEUM, VİYANA, AVUSTURYA

Related Place

kemer travestiistanbul masözevde masaj izmir