Yaptığı heykele konuş diyen Rönesans dahisi Michelangelo di Lodovico Buonarroti

Michelangelo
Michelangelo

Michelangelo

1475-1564

Rönesans dahisi İtalyan heykeltraş, ressam Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni 1475 senesinin mart ayında, İtalya’nın Toskana Bölgesi yakınlarında doğmuş.

Soylu bir aileden gelen babası kasabanın belediye başkanıymış. Fakat Michelangelo doğduktan sonra babasının işleri kötü gitmiş, ekonomik sıkıntı çeken aile Floransa’ya taşınmış.

Henüz 6 yaşında iken annesi vefatı etmiş.Floransa’da bir taş işçisinin karısı tarafından bakılırken taş oymayı öğrenmeye başlamış.

13 yaşında, Rönesans ressamı Domenico Ghirdaio’nun yanına eğitim almaya başlamış.

Michelangelo - Pieta

Michelangelo – Pieta

Şiir ile ilgilenmeye başlamış aynı yıllarda. Dante’den oldukça etkilenmiş.

Michelangelo, çabuk kızan, sinirli, kendini beğenmiş alaycı ve aksi diye bilinirmiş. 1492’de Roma’ya gitmiş.

Roma’daki San Pietro bazilikası için Pieta‘yı yapmaya başlamış 24 yaşında. Çarmıhtan inen İsa’nın meryem ana kucağındaki komposizyona pieta denmekte Hıristiyanlıkta. Michelangelo’nun imzasının yer aldığı tek heykel Pieta’dır.(174 x 195 cm ebatlarinda)

Floransa’ya döndükten sonra, daha önce iki heykeltraşın bıraktığı eski bir mermer bloktan Davut heykelini yapmış 29 yaşında.

Floransa Cumhuriyeti’nin sembolünü yaratmak için 5 buçuk metrelik bir mermer kütle kullanmış.  Heykel Davut’un Golyata’a saldırmaya karar verdiği anı göstermekte.

Michelangelo - Davut

Michelangelo – Davut

Davut, Floransa hükümetinin bulunduğu Palazzo Vecchio’nun önüne konulmuş. 1873’te Akademi Galeri’sinde sergilenmeye başlanmış. Kopyası meydanda hala durmakta.

Davut heykeli ile ünü daha da artan Michelangelov 1505’de  Papa II. Julius tarafından mezar anıtını yapması için Roma’ya davet edilmiş.

Bir yıldan uzun bir süre anıtı tasarlamış ve taş ocaklarından gelen mermerlerin seçilmesi ve taşınmasıyla ilgilenmiş. Aniden Papa, Sistine Şapeli’nin tavan resimlerini yapması için mezar anıtı üzerindeki çalışmasını durdurmuş.

Michelangelo gönülsüz bir şekilde projeyi üstlenmiş. Dört yıl boyunca çoğunlukla kendi başına çalışarak, geniş beşik tonozlu tavanı, İncil’den sahnelerin bulunduğu yaklaşık 350  figürle kaplamış. Daha sonra, şapelin sunak duvarında yer alan Son Yargı freskini resimlemiş.Tavan freskleri tamamlandıktan hemen sonra, 1513’te Papa Julius ölmüş Michelangelo papanın mezar anıtına ancak o zaman başlamış.

St Pietro kilisesinin tavanın ortasındaki dördüncü sahne dünyadaki en ünlü sanat eserlerinin başında geliyor. Bu sahne Adem’in Yaratılışı (Creation of Adam) sahnesidir.

1534 yılında  Sistine Kilisesi’nin sunak bölümündeki duvara,Kıyamet Günü tasvirini yapmış.

Michelangelo hiç evlenmemiş.Kullandığı kadın figürlerinde erkek anatomisini uygulayışından dolayı, kadın bedenini tanımadığı iddia edilmiş ve hakkında biseksüel,  yakıştırmaları yapılmış. Efsaneye göre banyo yapmanında sağlığa zararlı olduğunu düşünürmüş.

Michelangelo - St Pietro kilisesi - Ademin yaratılışı

Michelangelo – St Pietro kilisesi – Ademin yaratılışı

Michelangelo - St Pietro kilisesi - Ademin yaratılışı

Michelangelo – St Pietro kilisesi – Ademin yaratılışı

Michelangelo kadar ünlü, Raffaello ve Leonardo da Vinci gibi isimler bu dönemdeki en önemli sanatçılardandır.

“Ben heykel yaratmıyorum, heykeller o taşların içinde zaten var, ben sadece fazlalıkları alıyorum” demiş Michelangelo.

Rivayete göre; Michelangelo’nun evine hergün ev işlerini yapmak için gelen hizmetlinin kız çoçuğunun bir süre heykeltıraşı izledikten sonra,

“O atın, taşın içinde olduğunu nerden biliyorsun?” demiş.

Michelangelo Musa heykelini tamamladıktan sonra heykele “konuş” dediği ve bir iki adım geriye giderek elindeki çekici fırlatıp “kalk gidelim” dediği söylenir.

Michelangelo ölmeden önce naaşının Floransa’ya götürülmesini istemiş. Papa San Pietro Bazilikası’nda Michelangelo için yer ayırdığı için 89 yaşında vefat eden Michelangelo’nun naaşı yeğeni tarafından gizlice kaçak bir eşya gibi Floransa’ya getirilmiş.

Michelangelo, dindar bir adammış ve küçüklüğünden itibaren de sürekli kiliseye gidermiş.

Michelangelo - St Pietro - Son Yargı Freski

Michelangelo – St Pietro – Son Yargı Freski

Heykel ve resim sanatı dışında, mimarlık ve şiirle de ilgilenen Michelangelo’nun özellikle yaşlılık döneminde yazdığı bir çok şiiri bulunmakta. Şiirlerinde aşk, yaşam ve ölüm konularına ağırlık vermiş.

 

 

Related Place