Yaklaşık 300 figürü, iskelenin üzerine yatarak tek başına tamamlayan Michelangelo/Sistine Şapeli

Michelangelo/ Sistine Şapeli

Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan’daki Sistine Şapeli. Papa IV. Sixtus adına 1477 ile 1483 yılları arasında yaptırılmış. Apostolik Sarayı’ndaki Sistine Şapeli, Vatikan‘ın ve Roma‘nın en çok turist çeken noktası.

Apostolik Sarayı papanın resmi konutu ve papalık seçimlerinin de yapıldığı mekân  20,70 metre yüksekliğe, 40,93 metre uzunluğa ve 13,41 metre genişliğe sahip bir yapı.

Botticelli, Perugino, Signorelli, Roselli gibi bir çok ünlü sanatçi şapeli süslemek için çalışmış.

Papa Sistine Sapelini süslemek için bazı ressamlardan  duvarlarını papa portreleri ve alt bölümlerini ise duvar halısı resimleri ile süslemesini istemiş.

Sistina Şapeli’nin tavanı eskiden mavi renk ile boylıymış. Papa II. Julius tavanın süslemesi için Michelangelo‘yu ikna etmek için çok uğraşmış. Çünkü aslında heykeltras olan Michelangelo Sistine Sapeli’i işini istemiyormuş.

1508 yılında istemeyerekde olsa İncil’den sahnelere göre şapeli süslemeye başlamış. 4 yılda şapelin tavanını bitirmiş.

vatikan sistina sapeli ademin yaratilisiİskelenin üzerine yatarak rahatsız bir pozisyonda çalışarak yaklaşık 300 figürü resmetmiş. Islak sıvanın üzerine yapılan “fresk tekniği” ile çalıştığı için oldukça da zahmetli bir iş olmuş.

Bu fresklerin en ünlüsü ise “Adem’in Yaratılışı”nın olduğu 4.sahne. Tanrı, Adem’e tam dokunurken yani can veririken resmedilmiş.

Duvarların orta katında  ünlü ressamlar tarafından yapılan ve İsa ile Musa’nın hayatlarını konu alan fresk tekniği ile yapılmış resimler yer almaktadır. Üçüncü katta ise, 32 papanın resimleri bulunur.

Michelangelo, 26 yıl sonra şapelin büyük duvarına 1534 – 1541 yılları arasında Kıyamet Günü‘nü anlatan Son Yargı‘yı yapmış.

Sistine Şapeli’ni 3 boyutlu gezebileceğiniz güzel bir sayfa yapmışlar.

1 Dakikada Sistine Sapelini gezmek istermisiniz ?


 

 

 

 

Related Place