17. yüzyılın erkek egemenliğindeki sanat dünyasında kabul gören ilk kadın ressamlardan Artemisia Gentileschi

Artemisia Gentileschi 1593 -1652

1593-1652

Gentileschi'nin Judith'in Holofernes'i Katletmesi -1612-21 -199 X 162 cm - Uffizzi Galerisi - Floransa

Gentileschi’nin Judith’in Holofernes’i Katletmesi -1612-21 -199 X 162 cm – Uffizzi Galerisi – Floransa

17. yüzyılın erkek egemenliğindeki sanat dünyasında kabul gören ilk kadın ressamlardan biri olan Artemisia Gentileschi’nin güçlü ve tutkulu eserleri, onun dramatik yaşam öyküsünü yansıtır.

Kadın sanatçıların; sanat eğitimlerinde, hangi konuları betimleyeceklerinde ve sipariş almakta katı bir şekilde sınırlandırıldıkları bir çağda, Roma doğumlu Gencileschi önemli tarihi ve dini sahneleri resmeden ilk kadınmış.

Yetenekleri dikkate alınmadan, sadece bir kadın olduğu için Gentileschi’nin sanat akademilerine girmesine izin verilmemiş.Bu yüzden babası onu özel olarak eğitmesi için ressam Agostino Tassi’yi (1578-1644) tutmuş. 1611 ‘de Tassi ona tecavüz etmiş. Babası dava açmış, Tassi tutuklanmış, resmen yargılanmış ve hiç çekmemiş olduğu bir yıl hapis cezasını almış.

Buna karşılık duruşma sırasında Gentileschi; doğru söyleyip söylemediğinden emin olmak üzere Roma mahkemeleri tarafından hem küçük düşürülmüş hem de kendisine işkence edilmiş. Duruşma travmasından bir ay sonra  Floransalı sanatçı Pieranconio Stiattesi’yle evlenmiş  ve çift Floransa’ya taşınmış.

Musevi kadın kahraman Judith’in, kendisine tecavüz etmeye çalışan Asurlu tiran Holofemes’in başını kesmesini gösteren bu resim, sanatçının kendi acısının güçlü bir ifadesidir. Bu betimlemenin, onun için psikolojik olarak, intikamını alabilmenin bir yolu olduğuna inanılmaktadır.

Dönemin en saygın sanatçılarıyla arkadaşlıklar kurarak ve aralarında Cosim II de’ Medici ve karısının da bulunduğu etkili kişilerin beğeni ve korumasını kazanarak büyük bir başarı elde etmiş. İngiltere Kralı I. Charles ona destek olan bir diğer isimmiş.
Floransa‘nın yanı sıra Roma, Venedik, Napoli ve İngiltere’de çalışmış. Sık sık erkeksi bir yetenek olarak görülen şeye sahip olmakla eleştirilmiş.
17.yüzyıl İtalyası’nda ciddiye alınan tek kadın sanatçı olmuş.
Floransa’daki Accademia del Disegno’nun ilk resmî kadın üyesi olarak kabul edilmiş ve tüm Avrupa’da tanınmış. Yine de ölümünden sonra adı karanlığa gömülmüş ve eserleri çoğunlukla babasına ya da diğer sanatçılara atfedilmiş.

 

 

Related Place