Ruhunu göremediği gözleri çizmeyen, hüzünlü aşk hikayesi ve trajik ölümü ile Amedeo Modigliani!

Modigliani

1884-1920

Amedeo Modigliani

Amedeo Modigliani

Amedeo Clemente Modigliani, kısa ve trajik yaşamı boyunca, Picasso’nun en büyük düşmanı olarak anılmış zamanının bohem tarzıyla adından oldukça söz ettirmiş.

İtalya’da Livorno’da dünyaya gelmiş Modigliani, entelektüel bir Musevi ailenin dördüncü çocuğuymuş. Doğumu sırasında babası iflas ettiği için fakir bir çoçukluk geçirmiş.

10 yaşındayken tüberküloza yakalanmış. Cocukluk döneminde hasta olduğu için ilk öğretmeni annesi olmuş. Kendisini sanata yönlendiren de annesiymiş. 11 yaşında göğüs zarı iltihabı olmuş ve birkaç yıl sonra tifoya yakalanmış. İyileşince annesi onu Floransa’ya götürmüş ressam Guglielmo Micheli’nin (1866-1926) yanında eğitim almış.

Amedeo Modigliani - Ekspresyonizm

Amedeo Modigliani – Ekspresyonizm

1901 de önce Floransa’ya ve 1903 yılında da Venedik’e taşınmış. Modigliani burada ilk kez haşhaş içmeye başlamış ve yeni yaşam tarzı ömrü boyunca devam etmiş.

1906’da Paris’e taşınmış, kopyalarak yaparak gecımını sağlamış. ToulouseLautrec, Mavi Dönemi’nde olan Picasso, Cezanne ve Brancusi‘den etkilenmiş.

Büyük babası tarafından çocukken felsefi ve edebiyat konusunda eğiitilmiş. Paris’e gittikten sonra bir yıl içinde alkolizme olan bağlılığı artmış ve ilaç bağımlısı olarak yaşamaya başlamış. Çok miktarda alkol, haşhaş ve absent kullanmaya, kadınlarla günübirlik ilişkiler yaşamaya başlamış. Bu dönemde ki çalışmalarının çoğunu tahrip etmiş.

Brancusi’nin tavsiyesiyle taş yontuculuğuna başlamış fakat 1915’te tamamen resme dönmüş. Çalışmalarında genelde kadın formu kullanmış. Afrika heykel sanatından öğrendiklerini yaşamı boyunca eserleri üzerinde uygulamış.

Modigliani resimlerini genellikle tek figürlü yaparmış. Yüzleri düz ve oval, uzun boyunlar yana eğik olurmuş.
Rakiplerinin aksine resimlerinin satılmasını umursamayan ve zamanının zengin ressamlarının aksine beş parasız yaşayan, sosyetenin övgülerine rağmen kendi tutumunu sergilemekten çekinmeyen cesur bir kişilikmiş.

1914 ve 1916 arası eserlerinde yeni izlenimcilik etkisi görülmekte.

Amedeo Modigliani - Ekspresyonizm

Amedeo Modigliani – Ekspresyonizm

Modigliani’nin “Ruhunu görebildiğimde, gözlerini de çizeceğim.” dediği son aşkı  Jeanne Hébuterne. 1917’de Jeanne’nin koyu Katolik ailesi Modigliani Yahudi olduğundan ilişkilerine karşı çıkmasına ragmen 1918’de kızları doğmuş.

1917’de yaşarken açtığı tek kişisel sergisi Paris polisi tarafından mustehcen olduğu gerekçesiyle kapatılmış. 35 yaşında alkol ve ilaç bağımlılığı nedeni ile veremden ölmüş.

Dokuz aylık hamile olan eşi Jeanne Hébuterne Modiglianin ölümünün ertesi günü ailesinin evinin 5. kat penceresinden atlayarak intihar etmiş.

Ne aşk değil mi? Küçük kızları halası tarafından büyütülmüş.

Bu güzel aşkı, sanatçının hayatından kesitlerin anlatıldığı filmi seyrederek bu sıra dışı ressamın hayatına bir yolculuk yapabilirsiniz.

 

Related Place