5 metre 17 cm’lik Davut heykeli Michelangelo – Floransa

Michelangelo - Davud heykeli

Rönesans dahisi Michelangelo 29 yaşındayken tamamlamış Davut heykelini.

Michelangelo’yu üne kavuşturan eser “Pieta”yı yaptıktan 5 yıl sonra yapmış Davut heykelini.

Sanatçıyı ustalaştıran eser ise  Davut olmuş. Davut ile kazandığı ün ve başarı ile  1508’de Sistine Şapeli’ne başlamış.

1501 yılında Floransa’nın sembolü olacak bir çalışma yapmak için görevlendirilmiş sanatçı. Heykeli yapmak için 5 buçuk metrelik eski bir mermer blok üzerinde çalışmış. Daha önce iki heykeltras aynı mermer blok üzerinde çalışmak istemiş, fakat bir şekilde kullanmaktan vazgeçmişler.

1504 yılında heykeli tamamlamış.

Sanatçı konu olarak,  Tevrat, İncil ve Kuran’ı Kerim‘de anlatılan Davut’un zalim dev Golyat’la karşılaşma anını seçmiş.

Hikaye kısaca şöyle; Filistin’lilerin en güçlü askeri olan Golyat her gün İsrailoğul’larına meydan okurmuş  Golyat üç metrelik boyuyla adeta bir “dev”miş. O sıralarda henüz bir çocuk olan Davut gönüllü olmuş. Kral, çoçuk olduğu için yapamayacağını söylesede kralı ikna etmeye başarmış Davut.

Davut, zırh ve silahda almadan,bir sapan ve bir kaç taş ile Golyat’ın yanına gitmiş. Golyat, Davud’u görünce çok kolayca öldürebileceğini düşünmüş.

Golyat saldırıya geçmeden Davud hızlı bir şekilde bir taş fırlatarak Golyat’ı yaralamış. Sersemleyerek yer düşen Golyat’ın kafasını kesmiş. Golyat’ın ölmesiyle Filistin’liler dağılmış.

Heykelin boyutları gerçek insan boyutundan farklıdır. Baş ve vücudun üst kısmı, vücudun alt bölümüne göre daha büyüktür.

Neredeyse normal insanın 3 katı büyüklüğündeki heykel 5,17 metre yüksekliğinde. Heykel, Floransa’nın  sembolü gibidir. İlk olarak “Piazza Signoria” meydanına  yerleştirilmiş. 1873’te Floransa’daki Akademi Galeri’sine götürülmüş. Halen burada sergilenmekte. Kopyası Plazzio Vecchio’nun önünde durmakta.

Politik nedenlerle heykel ilk başlarda  iki kez saldırıya uğramış. 1527 yılında Medici karşıtı taraflar, heykelin sol kolunu kırıp üç parçaya ayırmış.

Heykelin çıplak olmasıda zaman zaman ciddi sıkınıtılara sebep olmuş.

Donatello ve Berni’nide Davut heykelleri yapan diğer heykeltraslar.

 

 

 

 

Related Place