Resimleri fazla erotik bulunan,resmin Altın Çocuğu Gustav Klimt

Gustav Klimt
Gustav Klimt - Viyana Sezesyonu

Gustav Klimt – Viyana Sezesyonu

1862-1918
Avusturyalı sembolist ressam Gustav Klimt, 1862-1918 tarihleri arasında yaşamış,
Yaşadığı dönemde resimleri fazla erotik olmakla eleştirilen Viyana Sezesyonu’nun kurucularından ve liderlerinden Gustav Klimt.

Öncelikle kadın bedenine yoğunlaşarak Art Nouveau’nun gelişiminde çok önemli bir yere sahip olmuş Klimt.
Yedi kardeşin ikincisi olarak işçi bir ailede, Viyana’nın bir banliyösünde dünyaya gelmiş. Babası bir altın gravürcüsüymüş. 14 yaşında Sanat okulu’nda eğitim bursu kazanmış.Yedi yıl boyunca kardeşi ve arkadaşları çok farklı eğitim almışlar.

Gerçekci portreleri nedeni ile aranan bir isim olmuş. 1888’de imparatordan Altın Fazilet Haçı almış ve Münih vc Viyana üniversitelerinin onursal üyesi yapılmış.

Klimt - Öpücük

Klimt – Öpücük

1892’de hem kardeşi Ernst hem de babası ölmüş. Trajediler Klimt’in sanata bakış açısını etkilemiş.
Avusturya sanatçıları birliğinden ayrılanların oluşturduğu Viyana Secessiongrubunun önemli üyelerinden birisi olmuş Gustav Klimt sadece tablolar yapmakla kalmamış, duvar resimleri, eskizler ve pek çok farklı eserle sanata katkıda bulunmuş.

Akademiyi fazla tarihe dönük bulan sezesyon sanatçıları, sanatın bu kadar kuralının olmasını  saçma bulmuşlar ve resti çekip akademiden ayrılmışlar. Yani sanatta daha fazla özgürlük arayışından doğmuş.

Resimlerinde öncelikli kadın bedenini konu olarak temel alan Klimt bu çerçevede ince süslemeler ve zerafet dolu hafif bir erotizme de eserlerinde yer vermiş.

Gustav Klimt, 6 Şubat 1918 tarihinde hayata veda etmiş.

Klimt, resimlerinde insan figürünü, kareler, daireler, spiraller gibi birçok küçük geometrik öğeyle harmanlayarak resimsel bir süslemeye dönüştürmüş.

Klimt-Adele Bloch Bauer

Klimt-Adele Bloch Bauer

Bununla beraber, aslında Klimt’in şöhretinin en önemli öğesi, bir “erotizm ustası” olarak tanınmış olması.

Klimt başyapıtı olarak anılan Beethoven Frizi tablosu, Beethoven’nin 9. senfonisinin son bölümü olan Schiller’in şiiri Ode to Joy, yani Neşe’ye Kaside’den ilham alarak yapmış. Eserde üç ana tema görülmektedir: Soldaki ilk uzun duvarda mutluluğa çekilen özlem, ortada yer alan kısa duvarda düşmanca güçler ve son olarak sağdaki uzun duvarda tüm dünyaya öpücük.

Öpücük adlı resim Klimt’in en ünlü eserlerinden birisidir.

Adele Bloch Bauer
Zengin bir şeker tüccarının karısı Adele Bloch Bauer’in portresidir. Klimt’ten kendisine sponsor olan Adele Bloch Bauer’ in eşi tarafından portrenin yapılması istenmiş. Yarım boy portrede Viyana sosyetesinin tanınmış isimlerinden biri olan Adele Bloch Bauer cepheden ve otururken betimlenmektedir.

Adele Bloch Bauer II
Zengin bir şeker tüccarının karısı Adele Bloch Bauer’in ikinci portresidir. İlk Bauer portresinden oldukça farklıdır. Açık renklerin kullanıldığı resimde altın dönemin geometrik süslemeleri yerini Çin sanatı esintili motiflere bırakmış.

Beethoven Frizi - Klimt - 1 .bölüm

Beethoven Frizi – Klimt – 1 .bölüm

Beethoven Frizi - Klimt - 2 .bölüm

Beethoven Frizi – Klimt – 2.bölümü

 

 

 

Beethoven Frizi - Klimt - 3 .bölüm

Beethoven Frizi – Klimt – 3 .bölüm

Klimt’in hayatını konu alan muhteşem film önerileri için ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

 

Related Place