Raffael öncesi kardeşlik birliği’nin kurucusu Rossetti

Rossetti

1828-1882 • PRE-RAFAELİT KARDEŞLİK BİRLİĞİ

 

Dante Gabriel Rossetti, Pre-Rafaelit Kardeşlik Birliği’nin kurucularından biriymiş.Yetenekli, karizmatik ve coşkulu bir şair ve ressam olarak grubun önde gelen figürü olmuş.

Rossetti’nin babası Dante’yi çok sevdiği için oğluna Dante adını koymuş. Rossetti de daha sonra Dante’den çeviriler yapmış, Dante üzerine şiirler yazmış.

Siyasal düşüncelerinden ötürü İtalya’dan İngiltere’ye sürgüne gönderilen Napoli’li yazar Gabrielle Rosseti’nin oğluymuş.  Babası, King’s College’de  profesör, annesi bir öğretmenmiş. Rossetti, bu yüzden mükemmel bir eğitim almış.

İngiltere’de 1848 yılında Kraliyet Akademisi öğrencisi üç genç; William Holman Hunt, John Everett Millais ve Dante Gabriel Rossetti, akademinin idealist eğitim sistemine karşı  gelerek Pre-Raphaelite  Brotherhood  (Pre-Raphaelite  Kardeşliği)  adında  bir  grup kurmuşlar. Pre-Raphaelite Kardeşliği, etkin bir şekilde 1848-1854 yılları arasında faaliyet göstermiştir. Kardeşlik, akademinin geleneksel kurallarına başkaldırı olarak sanatın bir tür ahlaki amaca hizmet etmesi gerektiğini savunmuş. İngiliz resim tarihinde eserleri için seçtikleri  konular  ve  bu  konuları  izleyiciye  aktarma  konusunda  kullandıkları  semboller nedeniyle 19. yüzyılın sanat dünyasına yeni bir soluk getiren Pre-Raphaelite Kardeşliği,  resimlerindeki sembolizm ve bu sembolizmin kaynakları ile ön plana çıkmış.

Pre-Raphaelite  Kardeşliği,  özellikle  Shakespeare’in  kadın  karakterlerini, Viktoryen  toplumun,  kadının  ahlaki  faziletlerine  dair  geliştirdiği  olguları  ile  yeniden yaratmaya  çalışmışlar.

1845’te Royal Academy’e kaydolmuş.

Bu genç ressam birliği, Raffaello’yu izleyen ve ondan önceki bazı büyük İtalyan ressamlarına  öykünerek dolaysız bir şekilde doğadan etkilenmek gerektiğini ısrarla savunmuş.

İtalyan fresklerindeki gibi boyayı ıslak, beyaz zemin üzerine canlı bir şekilde uyguladığı ayrıntılı çalışmalar yapmış. Bu, renklerin özellikle daha canlı görünmesini sağlayan bir etkiye neden olmuş.

PreRafaelit Kardeşlik Birliği’nin çalışmalarının büyük bir bölümü düşmanca eleştiriler alsa da Rossetti’nin resimleri çoğunlukla olumlu karşılanmış. Dinsel, edebi ve mitolojik öyküleri betimleyen resimleri, pek çok genç sanatçıya esin kaynağı olmuş.

Modeli ve aşkı Elizabeth Siddal’i Beatrix’e benzetmiş ve O olarak resmetmiştir ki kendisini trajik bir benzerlikle genç yaşta kaybetmiş. Ünlü tabloları arasında “Beata Beatrix” ve “Astarte Syriaca” sayılabilir.

Rossetti 1860 sonrasında yağlıboya çalışmalırını yoğunlaşmış. Sanat eleştirmeni John Ruskin’in önerisiyle ağırlıklı olarak iyi satılan küçük formatlı tablolar üzerinde  çalışmış.

1860 yılında, 1850 yılından bu yana  modeli olan, Elizabeth Eleanor Siddal’la evlenmiş. 1862 yılında karısı intahar etmiş.  Eleanor Siddel, Rosetti’nin resimlerine ilham kaynağı olurmuş.Güzellik ideali olarak Karısı Siddel’i ,Beata Beatrix tablosunda resmetmiş.

1872 yılında, bir sinir krizi geçirmiş ve intihar etmeyi denemiş.Aşırı ilaç tüketen  Dante Gabriel Rossetti’nin gittikçe sağlığı bozulmuş,9 Nisan 1881 tarihinde ölmüş.

 

Related Place