Kimi zaman hayranlık, kimi zaman öfke uyandırabilen Picasso film ve belgeselleri

Picasso
Picasso - Avignon'lu kadınlar

Picasso – Avignon’lu kadınlar

Pablo Picasso 25 Ekim 1881’de İspanya’nın Málaga kentinde dünyaya geldiğinde öyle hareketsizdi ki ölü doğduğundan endişe edilmiş. Amcası Salvador’un purosunun dumanı sayesinde hayata geri döndüğünü söylüyordu Picasso.

Genç Pablo daha en baştan kendini sanat yoluyla ifade etmiş, konuşmadan önce çizmeye başlamış. İlk kelimesi, kalem anlamındaki“piz” olmuştu. Besteci Mozart gibi, Picasso’nun da babası kendisiyle aynı meslek dalında çalışıyordu.

İnsan olarak Picasso karmakarışıktı. Sirklerdeki yaşamı, boğa güreşlerindeki ölümü seviyordu. Aynı anda gürültücü ve suskun, sevecen ve otoriter olabiliyordu.

Sanatçılık kariyerinin ilk dönemlerinden itibaren, kırık yüzleri ve parçalanmış perspektifleriyle dünyaya dair temel algımızı yerle bir etti. Hırsla çalıştı, tarzını seri bir şekilde yeniden biçimlendirerek –mavi ve pembe dönemleri, Afrika dönemi, kübizm, sürrealizm– binlerce heykel, çizim, bakır levhayla gravür baskı, seramik ve tablo yaptı.

Genç ölen yaratıcı dâhiler, Mozart 35, van Gogh 37 yaşında öldü– aksine Picasso 91 yaşına kadar yaşadı. Yaşam çizgisi yalnızca olağanüstü olmakla kalmamıştı, aynı zamanda uzundu.

 

1- Surviving Picasso 

1996 yapımlı filmdePicasso’yu  Anthony Hopkins canlandırıyor. Picasso’nun sevgililerinden biri olan Francoise Gilot’un gözünden Picasso’nun hayatı aktarılmış. Kimi zaman hayranlık, kimi zaman öfke uyandırabilecek bir film. Film Picassso’yu kötülemiş olmak gibi eleştirilere maruz kalmış olsa da izlemeye değer. Picasso’nun 91 yıllık hayatından ufacık bir kesit sadece.

Picasso 91 yıllık  yaşamında iki dünya savaşı ve bir iç savaş görmüş, özel hayatında hızlı yaşamış.

Sanatçının özel hayatını ve kadınların sanatı üzerindeki etkisini görselleştirmede başarılı diyebiliriz. Anthony Hopkins’in Picasso yorumu da oldukça iyi.

Surviving Picasso (1996) 2h 5min | Biography, Drama, Romance | 7 February 1997 (Turkey) Summary: The passionate Merchant Ivory drama tells the story of Françoise Gilot (Natascha McElhone), the only lover of Pablo Picasso (Sir Anthony Hopkins) who was strong enough to withstand his ferocious cruelty, and move on with her life.
Countries: USALanguages: English

 

2- National Geopraphic tarafından hazırlanan belgesel dizi Deha – Picasso

10 Bölümlük belgesel serisi DEHA ile 20. yüzyılın en tartışmalı sanatçısı Pablo Picasso’nun (Antonio Banderas) çalkantılı hayatını keşfediyoruz. National Geopraphic tarafından hazırlanan belgesel muhteşem.

DEHA: PICASSO, ilham perilerini, sanatı ve başyapıtların ardındaki karmaşık adamı araştırıyor.

Related Place