Michelangelo’ya fresk tekniğini öğreten Ghirlandaio

Ghirlandaio

1449-1494 – RÖNESANS

Ghirlandaio lakaplı son derece başarılı Floransalı ressam Domenico di Tommaso Curradi di Doffo Bigordi, Michelangelo’ya fresk tekniğini öğretmesiyle ünlenmiştir. Ghirlandaio, anlatımcı freskleriyle tanınmıştır.

Ghirlandaio’nun (Çelenkçi) lakabı, Floransalı kadınlar arasında popüler olan çelenk kolyeler üretmekte olan kuyumcu babasından kaynaklanmakmıştır. Sekiz çocuğun en büyüğü olan Ghirlandaio, öncelikle babasının yanında çıraklık yapmış. Eğitimi devam ederken portreler yapmış, böylece resim ve mozaik çalışmak üzere çırak olarak ressam Alessio Baldovinetti’nin yanına geçmiş. Bir süre ressam ve heykeltıraş Andrea del Verrocchio’nun (1435-88) yanında eğitim almış.

Bazı tanınmış çağdaşlarıyla karşılaştırıldığında Ghirlandaio daha tutucumuymuş. Fresk ve temperayı tercih ederek nadiren yağlıboya kullanmış. Fikir ve teknikleri geliştirmekten çok sağlamlaştırmakla uğraşmış. Masaccio ve Flaman ressamlardan esinlenerek genç kardeşleriyle birlikte Floransa’nın en başarılı atölyelerinden birini yönetmiş.

Freskleri özellikle sanat koruyucularının portrelerini de içerdiklerinde daha popüler olmuş. 1481’de Roma’da Papa IV. Sixtus’un kitaplığı ve Sistina Şapeli’nin bir bölümü için fresk siparişleri verilmiş.

1486’da varlıklı bankacı Giovanni Tornabuoni sanatçıya, koro bölümünde Bakire Meryem ve Vaftizci Yahya’nın yaşamlarından sahneleri canlandıran freskler resmetmesi için sipariş vermiş.

Floransa üst sınıfının üyeleri onun gerçekçiliğinden; ayrıntılara gösterdiği özenden etkilenmişer ve sanatçı yaşamı boyunca son derece yoğun ve saygın olmuş.

 

 

 

BAŞLICA ESERLERİ

Genç Erkek Çocuğuyla Yaşlı Adam y. 14üfr, 1, V’NE, PARİS, FRANSA

Son Akşam Yemeği 1480, SAN MARCO MANAS , , -IMEKHANE, FLORANSA, İTALYA

Aziz Jerome 1480, OGNISSANTI, FLORANSA, İTALYA

Aziz Peter’e Çağrı 1482, SİSTİNA ŞAPEL, VATİKAN

Meryem’in Doğumu y. 1485-90, SANTA MARİA NOVELIA, FLORANSA, İTALYA

 

Related Place