Tablolarini altinla bezeyen Klimt ve eserlerini konu alan filmler

Gustave Klimt
Gustav Klimt

Gustave Klimt’in hayatını konu alan filimler

1- Altınlı Kadın

Adele’in Portresi Viyana sosyetesi Ferdinand Bloch-Bauer’in eşi Adele Bloch-Bauer’e aittir. Sanata düşkün olan Adele dönemin en ünlü sanatçılarıyla, özellikle de usta ressam Klimt ile yakın ilişkiler kurmuş ve sanatçıları desteklemiş.

Avusturya’nın Mona Lisa’sı olarak bilinen bu tablo ikinci dünya savaşı sırasında Bloch-Bauer ailesinin elinden zorla alınmış. Tüm yahudiler gibi mal varlığına el konulan Bloch-Bauer ailesinin sanat eserlerine de el konulmuş. Kimi sanat eserleri askerlerin evlerini süslerken kimisi de Viyana müzelerine yerleştirilmiş.

Nazi devleti tarafından Portrait of Adele Bloch-Bauer ismi değiştirilerek “Woman in Gold” yani “Altınlı Kadın” olmuş. Bunun en büyük sebebi Nazi dönemindeki Almanya’nın Yahudilere beslediği ayrımcılık. Yahudi kökenli isim silinerek yahudi referansı ortadan kaldırılmış ve ardından eser Viyana Belvedere Sarayı’na taşınmış.

Olaydan yıllar sonra, dönemin Nazi baskısından kaçarak ABD’ye yerleşen Adele’in yeğeni Maria Altmann ailesinin mirasına sahip çıkmak adına Avusturya hükümetiyle yasal mücadeleye başlamış. Zorlu ve tartışmalı yasal sürecin sonunda Altmann eseri 1998’de geri kazanmış ve New York’taki Neue Galerisine rekor bir fiyatla satmıştır.

Altmann’ın mücadelesini, Helen Mirren ile Ryan Reynolds’ın başrollerini paylaştığı “Woman in Gold” filminde izleyebilirsiniz.

Woman in Gold (2015) 1h 49min | Biography, Drama, History | 10 April 2015 (Turkey) Summary: Maria Altmann, an octogenarian Jewish refugee, takes on the Austrian government to recover artwork she believes rightfully belongs to her family.
Countries: UKLanguages: English, German, Hebrew

 

2-Klimt’i daha yakından tanımak isterseniz,  başrolünü John Malkovich’in oynadığı, Raoul Ruiz’in yönettiği 2006 yapımı “Klimt” adlı filmi seyredebilirsiniz.

 

Klimt (2006) 2h 11min | Biography, Drama | 3 March 2006 (Austria) Summary: A portrait of Austrian artist Gustav Klimt, whose lavish, sexual paintings came to symbolize the art nouveau style of the late nineteenth and early twentieth century.
Countries: Austria, France, Germany, UKLanguages: English, German, French

Related Place