Hocası tarafından tecavüze uğrayan en önemli kadın ressamlardan Artemisia’nın filmi

İlk kadın ressamlardan Artemisia'nın filmi

Modernizm öncesi sanatın en önemli kadın ressamı olarak kabul edilen Artemisia Gentileschi, 1592’de Roma’da doğdu. Caravaggio çizgisinde barok bir ressam olan babası Orazio Gentileschi tarafından yetiştirilmiş.

O yıllarda sanat okullarına kız öğrenci alınmadığından, Artemisia’nın görebildiği tek sanat eğitimi bu olmuş,  hatta okuma ve yazmayı bile daha sonra öğrenmiş.

19 yaşındayken babasının kendisine perspektif konusunda ders vermesi için tuttuğu çalışma arkadaşı Floransalı manzara ressamı Agostino Tassi’nin tecavüzüne uğramış.

Tassi evlenme vaadiyle oyalayarak aylar boyu kendisinden yararlanmıiş. Sonunda olayın farkına varan baba Orazio, Tassi’yi mahkemeye vermiş.

Günümüze de ulaşan mahkeme kayıtlarından öğrenildiğine göre, yedi ay süren dava boyunca Artemisia mahkeme heyetinin aşağılamalarına maruz kalmış; mahkeme salonunda bekaret kontrolünden geçirilmiş; suçlamalarından vazgeçmesi için kendisine işkence yapılmış.

Artemisa’nın hayatını anlatan film 1997 yılında çekilmiş. En İyi Yabancı Film‘ dalında bir de Altın Küre adaylığı bulunuyor filmin

 

Artemisia (1997) 1h 38min | Biography, Drama, History | 1 September 2000 (Turkey) Summary: Artemisia Gentileschi (1593-1653) was one of the first well-known female painters. The movie tells the story of her youth, when she was guided and protected by her father, the painter ... See full summary »
Countries: France, Italy, GermanyLanguages: French

 

Related Place