Hayattayken sadece 1 tablosunu satabilen,köyün delisi talihsiz ressamın hayatının anlatıldğı filmler

Van Gogh Filmleri

Van Gogh

28 yaşında resim yapmaya başlayan ve 37 yaşında hayata veda eden Van Gogh. Modern resim sanatının kurucusu kabul edilse de o bunu maalesef hiç öğrenemedi. Çünkü hayattayken sadece 1 tablosunu satabilmişti.  “Köyün delisi” bu yoksul ve talihsiz ressamın hayatını anlatıldğı filmleri sizin için derledim.

1- Vincent van Gogh’un Arles’teki son zamanlarının anlatıltığı “Sonsuzluğun Kapısında

Filmin hem senaryosunu yazıp hem de yöneten Julian Schnabel şöyle söylüyor: “Size filmi açıklamam imkansız. Filmin, bir sanat eserini incelerken hissedilen duyguyla eşdeğer olmasını amaçladık.”

Etrafı onun gözünden gördüğümüz şekilde göstermeye çalışmışlar.Van Gogh’un katarakt rahatsızlığı sebebiyle nasıl gördüğüne dair bir sahne var; görüntünün altı flu, üstü net. Arada kadrajı sarı ya da siyah-beyaz görünüyor.

Filmin ilk 20 dakikası kamera çok sallanıyor. Van Gogh’un fırça darbelerinden esinlenmiş, meniere sendromundan kaynaklanan baş dönmelerine atıf yapmış.

At Eternity's Gate (2018) 1h 51min | Biography, Drama | 15 February 2019 (Turkey) Summary: A look at the life of painter Vincent van Gogh during the time he lived in Arles and Auvers-sur-Oise, France.
Countries: Ireland, Switzerland, UK, France, USALanguages: English, French

2- Dünyanın ilk yağlı boya animasyonu filmi “Loving Vincent

Tamamı resimlerden oluşan dünyanın ilk uzun metrajlı animasyon filmi 100’ün üzerinde ressamın elinden çıkmış, yağlı boya tablolarla ilerleyen film, 6 yıllık emekle tamamlanmış ve toplamda 853 tablo çizilmiş.

Loving Vincent (2017) 1h 34min | Animation, Biography, Crime | 22 September 2017 (USA) Summary: In a story depicted in oil painted animation, a young man comes to the last hometown of painter Vincent van Gogh to deliver the troubled artist's final letter and ends up investigating his final days there.
Countries: Poland, UK, USA, Switzerland, NetherlandsLanguages: English

Related Place