Venedik’e Rönesans’ı getiren sanatçı Giovanni Bellini

Giovanni Bellini 1430 -1516

1430-1516 Rönesans Venedik Ekolu

Giovanni Bellini

Giovanni Bellini

Rönesans döneminde Venedik, Roma’dan bağımsız istikrarlı, güçlü ve varlıklı bir şehirmiş. Venedik’e Rönesans’sı getiren sanatçı olduğuna inanılmaktadır. Kardeşi Gentile gibi Giovanni Bellini de kariyerine babalaları Jacoba Bellini’nin Venedik’teki atölyesinde yardımcı olarak başlamış.

Fatih Sultan Mehmet, Venedik’ten başarılı bir ressamın Osmanlı’ya gönderilmesini de talep etmiş. Bu talebin üzerine dönemin güçlü ismi Gentile Bellini (Giovanni Bellini’nin kardeşi) 1479 yılında Venedik Cumhuriyeti tarafından Osmanlı İmparatorluğu’na hem bir sanatçı, hem de bir kültür ve iyi niyet elçisi olarak gönderilmiş. Gentile Bellini’nin Fatih tablosu en önemli tablolarından biridir.

Giovanni; ailesi, Flaman sanatı, Padova’da gördüğü Donatello’nun heykelleri ve Venedik’i 1475’te ziyaret eden Antonello da Messina’nın (y. 1430-79) resimleri gibi çevreden gelen etkilere açıkmış.

Gentile Bellini

Gentile Bellini

Resimleri, yumuşak ışık kullanımı, canlı renkleri, kompozisyona heykelsi yaklaşımı ve yumuşak, neredeyse kadifemsi fırça vuruşlarıyla kendini belli etmeye başlamış. Bugün onlara bakıldığında şaşılacak derecede modern gözükürler.

Bellini’nin erken çalışmaları temperayla yapılmıştır fakat daha sonra derin, zengin tonlama ve ayrıntılı biçimlendirmeler yaratan, böylece Venedik resmine daha duyarlı, renkçi bir üslubu getiren yağlıboya resim tekniklerinin ilk uzmanlarından biri olmuş. Olgunlaştıkça sanatçının renkleri parlaklık ve derinlik kazanmış. Ton değişimleri daha da zarif ve kusursuz bir hal almış, ışık her resmi doldurmuş. Venedik sanatında devrim yaratan duyarlı portreleri, dinsel resimleri, mimari kompozisyonları ve dikkat çekici manzaralarıyla tanınmış. Figürlerine hareket ve doğru bir anatomiyle birlikte dingin bir tefekkür ifadesi verme yeteneği, aralarında Giorgione (y. 1477-1510) ve Tiziano’nunda bulunduğu atölyesinde  pek çok yetenekli çırağı etkilemiş ve dönemin öncüsü olarak kabul edilmiş.

 

 

 

BAŞLICA ESERLERİ

Madonna ve Çocuk İsa v. 1468, PINACOTF,CA DI BRERA, MİINN(), İTALYA

Aziz Francesco Kırlarda J. 1480, ‘l’l-llj FRI(IK TViû)N, YORK,ABD

Dük Leonardo Loredan y. 1 50 1-4 NA’IN( jNAi.BİRLEŞİK KRALLIK

 

Related Place