Egzantirik veya bazılarına göre deli gibi görünen Sürrealist resmin babası Dali’nin hayatından bir kesit anlatan film

Dali - Litlle Ashes
Dali

Dali

1922’de Madrid göreneksel değerlerin, caz, Freud ve yenilikçiliğin tehlikeli etkileri arasında bir meydan okuma savaşı.Salvador Dali, büyük bir sanatçı olma tutkusuyla 18 yaşında üniversiteye girmiş.

Onun utangaçlığının ve şahlanmış göstermeciliğinin garip harmanı, üniversitede sosyal tabakadan iki kişinin dikkatini çekmiş. Federico García Lorca ve Luis Buñuel.
Film bu üçlünün gençlik dönemlerini, dostluklarını, farklı yönden ilişkilerini ve kendi dallarında bir ressam, bir şair ve bir yönetmen olarak yükselişlerini konu almaktadır.

Salvador Dali’ye “Deli, egzantirik bir kişi işte” diyebliriz beki ama o mükemmel sürrealist çizgilerin altındaki isyanı anlamak isteyenlerin mutlaka seyretmesi gereken film.

1935 yılında ölen Lorca faşist iktidarı çok eleştirmiş halk muhafızları adlı faşist orduya karşı şiirler ve konuşmalarla siyasi duruşunu ifade etmiş eşcinsel kimliğini açıklama cesaretin göstermiş.

Filim Dali’nin 18, Lorca’nın 24 yaşında olduğu, okul yıllarından Lorca’nın öldürülmesine kadar geçen süre zarfında Dali ve Lorca’nın ilişkilerinin detaylarına giriyor. İkili arasında yıllarca gizli kalmış sırları kendi penceresinden açığa çıkartıyor.

Dali ölümüne yakın Lorca’yla aralarındaki sırları bir gazeteciye açıklamış.Lorca’nın kendisine büyük bir aşk beslediğini 2 kez kendisiyle cinsel ilişkiye girmeye çalıştığını ancak kendisinin bunu reddettiğini anlatmış.

Dali ve Lorca gibi o dönemin öne çıkan isimleriyle tarihe de uzanmak isteyenlerin kaçırmamısını tavsiye ediyoruz.

Little Ashes (2008) 1h 52min | Biography, Drama, Romance | 8 May 2009 (Spain) Summary: About the young life and loves of artist Salvador Dalí, filmmaker Luis Buñuel and writer Federico García Lorca.
Countries: UK, SpainLanguages: English, Spanish

 

 

Related Place