Doğa manzarasıyla kadını bütünleştirerek resme dahil eden Amerikalı sanatçı O’Keeffe

Georgia O'Keeffe

1887-1986
20. yüzyıl Amerikan sanatının önemli  temsilcisi Georgia Totto O’Keeffe; çiçekler, kemikler, deniz kabukları ve manzaralardan oluşan resimler yapan Amerikalı modernist ressam.

Georgia O’Keeffe 1887’de Wisconsin’de bir mandıra çiftliğinde dünyaya gelmiş O’Keeffe yedi kardeşin ikincisiymiş Chicago Sanat Enstitüsü’nde ve New York’ta Art Students League’de eğitim görmüş. Fakat kendini hiçbir zaman bir ressam olarak görmemiş ve bir grafik sanatçısı olarak Chicago’ya gitmiş.

1912’de Arthur Wesley Dow’un devrimci fikirleri ile sanat tarzını değiştirmeye başlamış. 1912’den 1914’e kadar Güney Carolina ve batı Teksas’ta sanat dersleri verirken iki yıl deneyler yapmış.

Kişisel tarzını yartamya çalışırken, 1915’te bir dizi soyut karakalem kömür karası çizimleri üretmiş. Bu çalışmalarını New York City’de Alfred Stieglitz’e göstermesi için bir arkadaşına postalamış.

Uluslararası bir tanınırlığı olan ve modern sanatı destekleyen fotoğrafçı Alfred Sticglitz (1864-1946) yaptıklarını gördüğünde New York Sanat galerilerinden 291 ‘de onun için bir sergi planlamış.

Fakat O’Keeffe, serginin onun izni olmadan yapılacağını öğrenince 291’e giderek şikâyetçi olmuş. Alfred Sticglitz, bir yıl boyunca New York’ta resim yapma desteğini kabul etmiş. Bir süre sonra aralarında başlayan aşk ile Sticglitz ilk eşinden boşanıp 1924’te O’Keeffe ile evlenmişler.

1918’den 1925’e kadar Sticglitz, O’Keeffe’nin Nü resimlerini çekmiş. Bedeninin sadece bir kısmına veya çok küçük bir parçasına odaklı pek çok resmini çekmiş. (350’den fazla olduğu söylenir). Georgia ile çalıştığı pek çok fotoğraf vardır ancak sergilerinde adını özel bir vurgu ile belirtmemiş.

Çok sayıda büyük ölçekli canlı çiçek resmi ve New York binaları serisi resmetmeye başlamış.
Titreşen ışığı, ve hoş renk geçişlerini ile kıs sürede Amerika’nın en önemli ressamlarından biri olmuş. Stieglitz’in ölümünün ardından New Meksiko’ya taşınmış. Bölgenin sade manzarası bölgesel kerpiç mimarisi stili, O’Keeffe’nin çalışmalarına yeni bir yön kazandırmış.

1950’lerde, Peru ve Japonya’nın Fuji Dağı da dahil olmak üzere birçok uluslararası seyahaelere başlamış.
Yetmiş üç yaşındayken, gökyüzü ve nehirlerden oluşan resimler yapmaya başlamış. Gözlerindeki rahatsızlık artıkca resmi bırakmış daha çok kille uğraşmış.

Yaşamın sonlarında neredeyse kör olan sanatçı, hafızasından yararlanarak resim yapmaya devam etmiş.
1985 yılında da Ulusal Sanat Madalyası ile ödüllendirilmiş.
6 Mart 1986’da 98 yaşında Santa Fe’de vefat etmiş. cenazesi isteğine uygun olarak Pedernal Dağı üzerinde yakılmış ve külleri rüzgarda dağıtılmış.

Yapıtlarında çoğu kez kafatasları, hayvan kemikleri, bitkiler, kabuklar, kayalar gibi daha doğal biçimleri hacimlendirerek veriyormuş. Bu nesneleri bazen, erotik bazen de psikolojik ve simgesel anlamlar kazandırıyormuş.

O’Keeffe’nin hayatının anlatıldığı muhteşem filmi izleyerek ressamın hayatında kısa bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

 

Related Place