Picasso’ya göre o “kübizmin babası”Cezanne ve Emile Zola’nın dostluklarının anlatıldığı film

Cezanne

Cezanne et moi

2016 yılı yapımı Fransız filmi ünlü edebiyatcı Emile Zola ile ressam Paul Cezanne’ın küçük yaşlardan başlayan arkadaşlıklarını ve eserlerine odaklanıyor.

İnişli çıkışlı ilişkilerine rağmen, ömür boyu dost kalan bu zıt karakterli iki arkadaşın yaşamını anlatan film, Paul Cezanne ve Emile Zola’nın Aix-en-provence’de geçen çocukluk yıllarından, Paris’teki kariyerine, Cezanne’ın Emile Zola ile yoldaşlığından Zola’yla yollarının ayrılmasına dek önemli ayrıntılara ve dönemine ışık tutuyor.

Huysuz, uyumsuz ve Cezanne ile Zola’nın yolları yıllar sonra bir kitap yüzünden ayrılıyor. Dilimize 1945’te “eser” daha sonra da “başyapıt” olarak çevrilen l’oeuvre adlı bu kitapta Zola, üzerine çalıştığı resmi hiçbir zaman bitiremeyip sonunda canına kıyan bir sanatçının hikayesinin anlatmaktadır.

Kitaptaki karakter, Lantier ile Cezanne arasındaki çarpıcı benzerlik, ressam için bir tür ihanet anlamı taşır. Kendine güvensiz, kadınlarla ilişkileri problemli ve başarısız ressam Lantier olarak tasvir edilmek Cezanne’ı hayal kırıklığına uğratsa da Zola, “herkesin zevki kendine,” diyerek meseleyi kestirip atınca 40 yıllık dostluk da biter…

 

Cézanne et moi (2016) 1h 57min | Biography, Drama | 21 September 2016 (Belgium) Summary: A historical drama traces the lifelong friendship between two renowned 19th century French artists - painter Paul Cézanne (Guillaume Gallienne) and writer Emile Zola (Guillaume Canet) - ... See full summary »
Countries: Belgium, FranceLanguages: French

 

Related Place