Çağdaş afiş tasarımının ilk temsilcisi Henri de Toulouse Lautrec

Henri de Toulouse-Lautrec
Henri de Toulouse Lautrec

Henri de Toulouse Lautrec

1864-1901
Henri de Toulouse-Lautrec, çağdaş afiş tasarımının ilk temsilcisi olarak kabul edilir. Lautrec döneminde afiş, sanat sayılmaya ve değer görmeye başlamış. Lautrec Paris’ in önemli gece kulübü Moulin Rouge için tasarladığı ilk taş baskı afişi olan ‘Moulin Rouge:La Goulue’ eseriyle grafik sanatına giriş yapmış. 

Afişlerinde kullandığı yazılar ve görsel uyum dikkat çekicidir. Onun döneminde reklam amaçlı
algılanan afiş bir sanat dalı olarak kabul görmüş ve halk ile sanat arasındaki mesafe kaybolmuş.

Aristokrat bir ailenin çocuğu olan Henri de Toulouse-Lautrec 24 Kasım 1864 yılında Fransa Albide doğmuş. İlkokula Albi’de başlamış sonra 1873 yılında ailesiyle birlikte Paris’e gitmiş. Bu dönemde henüz kimse onun akraba evliliğinden kaynaklanan ve daha sonra şekil bozukluğu olarak ortaya çıkacak olan hastalığından haberdar değilmiş.

Kont oğlunu da kendisi gibi usta bir avcı yetiştirmek istiyormuş. 1878-1879 yılı henüz on dört yaşındayken Lautrec iki defa attan düşmüş.Kemikleri kırılmış, tedavilere cevap vermediği ve bünyeside zayıf (kalıtımsal bir kemik hastalığıda olduğu için) olduğu için kötürüm kalmış.

Henri de Toulouse Lautrec

Henri de Toulouse Lautrec

Bu sebeple çocukluğu sürekli hastalıklarla geçmiş. Yatarak geçirdiği uzun bir süre boyunca resme olan ilgisini okul defterine karaladığı çizimlere yansıtarak yeteneğini ön plana çıkartmış. Yeteneği hastalıklı zamanlarında keşfedilmiş fakat ailesi o zamanlarda boş bir uğraş olarak gördüğü resimlerinin üzerinde durmamış.

Yaptığı ilk yağlı boya resmin konusu av partileri, at binicileri, atları ve köpekleriymiş. 1882’ de ressam Princeteau’ nun önerisi ile Paris’ teki Leon Bonnat’ ın atölyesine girmiş.

Toulouse-Lautrec olgunluk dönemlerine geldiğinde eserleri Japon baskı tekniğini yansıtmakta, kompozisyonlarındaki çapraz çizgiler, arabesk süslemeler, resimdeki gölge alanlarının azlığı, Japon sanatçılarının sıkça başvurduğu yöntemler arasındaymış. Lautrec, bu teknik ile kendisine örnek aldığı Edgar Degas’ı taklit etmiş.

Lautrec, dans kulüplerini ve Paris gece hayatını eserlerinde sıkça konu edinen bir ressammış. İlk afiş örneği Moulin Rouqe adlı gece kulübünün tanıtımı amacıyla yaptığı afişmiş. Bu afiş onu büyük bir ün sahibi yapmış ve böylelikle grafik sanatına hızlı bir giriş yapmış.

Henri de Toulouse Lautrec

Henri de Toulouse Lautrec

Henri de Toulouse Lautrec

Henri de Toulouse Lautrec

Lautrec yaşamının son on yılını yeteneğini en uygun olarak aktardığı afiş sanatına adamış. Birkaç gravür baskı denemesinden sonra afişlerini litografi ile birleştirerek tümüyle sanatsal tarzını bulmuş.
Artist Bruant’ ın bir şarkısı için hazırladığı afiş ilk afişi sayılmaktadır.Afişte ağırlıklı olarak beş tane renk kullanılmış.

Toulousc-Lautrec’in neredeyse tüm çalışmaları Montmartre’ın gece kulüpleri, kafeleri ve genelevleriyle şarkıcı ve aktris Yvette Guilbert ve kankan dansını bulmuş olan La Goulue (Obur) lakaplı dansçı Louise Weber gibi kişilermiş.
Diğer pek çok Post-Empresyonistin aksine hayattayken eserleri satılmış fakat 1890’larda frengi ve alkol nedeni ile henüz 36 yaşındayken ölmüş.

Related Place