Yaklaşık 50 yıl boyunca, Kuzey İtalya’daki en etkili ressam Andre Mantegna 

Mantegna 1431- 1506

1431-1506 Rönesans

Mantegna

Mantegna

Yaklaşık 50 yıl boyunca, Andre Mantegna  Kuzey İtalya’daki en etkili ressammış.Temiz çizgileri ve başarılı perspektif kullanımıyla resimleri çağdaşlarını hayrete düşürürmüş.Mantegna o dönem Venedik Cumhuriyetine bağlı Padova yakınında doğmuş. Bir marangozun ikinci oğluymuş ve on yaşında atölyesi tüm İtalya’da bilinen Francesco Squarcione’nin (1394-1468) çırağı olmuş.

Bir yıl içinde Squarcione onu ressamlar loncasına sokmuş; bu yaş için bu durum sıra dışı bir başarıdır. 17 yaşına geldiğinde kendi atölyesini kurmak üzere çıraklığı bırakmış.

Mantegna resimlerinde perspektif denemeleri yaparken aynı zamanda doğru arkeolojik betimlemelere özel bir önem verirmiş. Donatello 1434’te San Antonio Kilisesi ana sunak resmini yapmak üzere Padova’ya gitmiş.

Mantegna Donatello’dan figürlerin anatomik olarak nasıl doğru yapılabileceğini, heykelsi figür ve kumaş kıvrımı sunumunu öğrenmiş. Aldığı her siparişte, titiz perspektif uygulamaları ve olağandışı bakış açılarıyla tanınır olmuş.1453’te sanatçı Jacobo Bellini’nin kızı ve ünlü sanatçılar Giovanni ve Gentile Bellini’nin kız kardeşleri Nicolosia Bellini’yle evlenmiş. Squarcione ve Belliniler rakipmiş ve buevlilikten sonra Squarcione ve Mantegna birbirlerinden soğumuş.

Mantegna

Mantegna

Giovanni Bellini ve Mantegna bazı siparişler için birlikte çalışmışlar ve üç genç sanatçı birbirlerini etkilemiş. Bellini kardeşler Mantegna’dan daha kapsamlı bir perspektif kavrayışı edinmişler, öte yandan Mantegna ışığı vermek üzere renk seçimi ve kullanımında daha da ustalaşmış. 1460’ta Mantua şehrinin güçlü yöneticileriolan Gonzaga ailesinin saray ressamlığına atanmış.

1484’te bir sanatçı için nadir bir durum olan şövalyelik unvanını almış.  Yaklaşık 1490’dan sonra ününü tüm İtalya yayaan gravürler üretmeye başlamış.

Mantegna‘nın Ölü ısa’yı konu aldığı resmi (Brera, Milano) ise, “rakursi” dediğimiz kısa görünüş yönteminin en tipik örneklerinden biridir.

Bakire Meryem ve Çocuk İsa

1490’LAR TUVAL ÜZERİNE TEMPERA 45,2 X 35,5 CM MUSEO POLDI PEZZOLI, MİLAN, İTALYA

Hassas bir anda Meryem, bebeğinin yüzünü tutmaktadır. Bir  kumaşa sarılı İsa uyur. Sahnenin sıcaklığına rağmen resim aynı zamanda İsa’nın gelecekteki ölümünü ve Meryem’in onu çarmıha gerilişten sonra çarşafa sarılı olarak nasıl kucaklayacağını haber verir.

 BAŞLICA ESERLERİ

Kâhin Kralların Secdesi 1462, GALIFRIA DEGLI UFFIZI,FLORANSA, İTALYA

Gelin Odası 1473, PALAZZO DUCALE, MANTUA, İTALYA ölü İsa’ya

Ağıt, y. 1480, [UNACOTECA Dl BRERA, MİLANO, İTALYA Aziz

Sebestian 1480, MUSEE DU LOUVRE, PARİS, FRANSA

Melekle Meryem Ana 1483, PINACOTECA Dl BREH MİLANO, İTALYA

Related Place