5000 den fazla eseri ile çağının en özgün ve çalışkan Barok ressamı Rubens

Paul Rubens

1577-1640

Rubens - Barok

Rubens – Barok

Kuzey Avrupa’nın en üst düzey Barok ressamı olarak kabul edilen Peter Paul Rubens, büyük bir enerjiye ve pek çok ilgi alanına sahipmiş.  Çağının en özgün çok yönlü ve verimli sanatçılarından biriymiş. Siyasi yaşamda oldukça haraketliymiş.

Flaman saray görevlisi ve avukat bir babanın oğlu olan Rubens, Almanya’da doğmuş fakat hemen ardından Antwerp’e taşınmış. Yaklaşık  14 yaşında yerel sanatçılardan eğitim almaya başlamış.

1603’te diplomatik bir görevle İspanya’ya seyahat etmiş ve II. Philip’in Raffaello ve Tiziano koleksiyonlarını görmüş. 1604’te dört yıl kalmış olduğu İtalya’ya dönmüş.

İtalya‘nın Rubens üzerindeki etkisi derindi. 1608’de ününün kendinden önce ulaştığı Antwerp’e dönmüş.

Eserlerine olan yoğun talebi karşılamak üzere kendi atölyesini kurmuş ve ertesi yıl Hollanda’nın saray ressamlığına atanmış. Rubens’in zekâsı, cazibesi, dil yeteneği ve açıkgöz iş algısı fark edilmiş ve kraliyet patronları için pek çok diplomatik görevle seyahat etmiş.

Rubens - Barok

Rubens – Barok

Bununla birlikte, eserlerinin büyük bölümü duygu yüklü figürler, hareketli firça vuruşları ve parlak renklere sahip büyük çalışmalar olan sunak resimleriymiş. Her sabah dörtte kalkıp akşamüzeri beşe kadar çalışırmış. Çalışırken kendisine klasik edebiyattan okuma yapan birini görevlendirirmiş.

1622’de Rubens’e, Fransa Kralı IV. Henry’nin dul eşi Marie de’ Medici tarafindan bir sipariş verilmiş. Anıtsal proje, Paris’teki Lüksemburg Sarayı’nın iki galerisinin kraliçe ve ölmüş eşinin hayatlarını öven iki alegorik resim serisiyle dekore edilmesini gerektiriyormuş.

Pek çok açıdan güç bir siparişmiş, Marie önceden kestirilemez yapıda biriymiş ve en güvendiği isim olan Kardinal Richelieu, Rubens’i siyasi bir tehlike olarak görüyormuş.

Nihayetinde, Maria oğlu V. Henry tarafından saraydan sürgün edilince iş yarım kalmış. Yine de 24 resimden oluşan geniş bir kısmı Rubens’in atılgan yaklaşımını ortaya koyar. Sanatçının tek başına resmettiği 4 metre yüksekliğindeki tuvallerde portreler, tarih ve alegori bir araya gelir.

Rubens’in eserlerine talep sıra dışı yoğunluktaymış fakat o enerjisi, organizasyon becerisi ve hızlı çalışma yöntemleriyle canlı, akıcı ve renkli üslubunda çok sayıda resmi başarıyla tamamlamış.

Tüm Avrupa’da tanınan sanatçıya, hem kendisine 80’den fazla resim sipariş etmiş olan İspanya Kralı IV. Philip hem de İngiltere Kralı V. Charles tarafından şövalyelik unvanı verilmiş. Ayrıca kitap resimleri üretmiş, heykel ve mimari detaylarla birlikte dokumalar tasarlamış.

Yaşarken ‘ressamların prensi ve prenslerin ressamı’ olarak tanımlanmış ve ölünce çağının en büvük adamlarından biri olarak yası tutulmuş.

Eserlerine hakim olan yuvarlak hatlı, dolgun kadın figürleri Rubens denince ilk akla gelenlerdendir. Son derece renkli, cesur ve cüretkar kompozisyonlari vardır. Mitolojik resimleri ve erkek vucudunu da çok  basarili cizer.

Rubens’in en önemli eseri olarak gösterilen Rubens – Samson ve Delilah’ın hikayesi şöyle;

Samson ve Delilah- Rubens -1609

Samson ve Delilah- Rubens -1609- 185 x 205 cm

Gücünü uzun saçlarından alan Samson, Fenikeli Delilah’a aşık olur ve ona sırrını söyler. Samson uyurken saçları kesilir ve askerler onu yakalar, gözleri oyulur ve zindana atılır, zamanla unutulur ve saçları tekrar uzadığında gücüne tekrar kavuşur ve içinde bulunduğu tapınağı yıkar.

Resimde Rubens, Samson’un saçlarının kesilme anını resmetmiş, Samson, Delilah’ın kucağında uykuya dalmış.

 

 

 

Related Place