33 yıllık yaşamına “Medusa’nın Salı” gibi büyük eserle imza atan Gericault

Gericault 1791-1824

1791-1824

Romantik Akımın en özgün öncü isimlerinden olan Jean Louis Andre Thedore Gericault son derece etkili bir ressam ve taş baskı ustasıymış. Tutkulu mizacı ve geleneğe karşı çıkışıyla, göz alıcı ancak sadece 12 yıllık trajik bir şekilde kısa kariyerinde efsane konumuna yükselmiş.

Bir beyefendi ve iyi bir at binicisi olan ve dramatik resimleri renkli kişiliğini yansıtan Gericault, varlıklı bir ailede Fransa’nın Rouen şehrinde doğmuş. Henüz çocukken ailesi Paris’e taşınmış ve atlara, sanata arzulu bir biçimde ilgi duyarmış.

1808’de Carle Vernet’in atölyesinde resme başlamış, sonra Guerin’in atölyesine girmiş. Burada gerçek ustası olan Gros’un başlattığı romantik akım ile tanışmış.

Dönemin pek çok ressamı gibi en etkin öğrenimi yaklaşk altı yıldan fazla bir süre, Louvre’daki resimlerin kopyalarını yaparak edinmiş. Özellikle Rubens’in resimlerindeki canlılıktan esinlenmiş ve Miichelangelo’nun klasik teknik ve biçimlerini kendi çalışmalarına dahil etmiş.

Gâricault’nun ilk başarısı, 1812 Paris Salonu’nda sergilenen Saldıran Avcı Askeri,Rubens’in etkisini gösterir. Resim ona altın madalya kazandırmış.

Bir süre oldukça küçük resimler üretmiş fakat İtalya gezisinden sonra çoğunlukla anıtsal ölçülerde, dramatik ve tutkulu çalışmalar resmetmeye başlamış.

1819’da ona bir diğer madalyayı kazandırmış olmakla birlikte Salon’da sansasyon yaratan gerçek ölçülerden de büyük Medusa ‘nın Salı’nı resimlemiş. (4,91 x 7,16m) Işığın karşıtlık yaratan etkilerini, canlı bir gerçekçilik ve son derece dramatik bir kompozisyonla güçlü bir biçimde kullanarak, kısmen hükümetin beceriksizliği nedeniyle yakın zamanda yaşanmış bir felaketten hayatta kalanları betimlemiş.

Bu tablo, yeterli filika olmadığı için  sonradan yapılan sala binen  150 kişiden, kazadan 13 gün sonra sağ kalan 10 kişiyi resmetmekte. Kaptanın bindiği filikaya bağlanan sal, küçük tekneyi yavaşlattığı gerekçesiyle ipi kesilerek terk edilmiş.

Tabloyu daha iyi hissetmek için, tablonun sol alt köşesinde durup, saldaki kişilerden birisi gibi yukarı bakılması öneriliyor. Salın üzerinde geçen iki hafta sonra on kişi kalan kazazedelerin Argus gemisini gördükleri anı yakalayan tablo, aynı zamanda umudun da sembolü olarak kabul ediliyor.

Gericault kazandığı başarı nedeniyle üç yıl İngiltere’de kalmış;  taş baskılar sayısız desen ler ve aralarında ünlü at yarışı tablosu Epsom Derby’sinin de bulunduğu birkaç yağlıboya tablo yapmış.

Borsada bazı başarısız hamleleri sonucu  büyük paralar kaybetmiş.Atlara olan sevgisi nedeni ile çok sayıda atı besleyebilmek içinde ciddi harcamalar yapmış.
1822-1823 yılları arasında akıl hastalarını model olarak kullanıp on portreden oluşan bir dizi gerçekleştirmiş. (Kleptoman Akıl Hastası, vb.)

Bu arada sağlığı da bozulmuş, İngiltere’den dönüşünden kısa bir süre sonra attan düşmüş. Bir araba kazası ve yeniden attan düşmesi sonucunda durumu iyice kötüleşen Gericault, 1824’te de ölmüş.

Theodore Gericault kısa bir yaşam sürmüş, ama büyük etki yaratmış bir ressam. Resim sanatını David’in yeni-klasikçi etkisinden kurtarmak amacıyla, resme hareketi, rengi, gerçek yaşamdan alınmış konuları, kısacası, kendisinden sonra yeni bir okul olan romantizmden söz ettirebilecek temel öğeleri getirmiş.

 

 

 

Related Place