28 yillık yasamana 3000’den fazla çizim sığdıran dönemin aykırı ressamı Egon Schiele’in filmi

Egon Schiele

Tartışmalar yaratan Viyanalı sanatçı Egon Schiele’nin hayatına anlatan film Death and the Maiden

28 yaşında hayatını kaybeden Avusturyalı ressam Egon Schiele’nin hayatı film olmuş.

1890 Avusturya doğumlu Egon Schiele, kara kalem ve suluboya çalışmalarıyla dikkat çeker. Figürler kırılgan, çoğu zaman hastalıklı, çoğu zaman fakir ve hüzünlü olarak nitelendirilir.

Gustav Klimt’ten etkilendiği belirtilen sanatçının figürlerini gerek teknik sebeplerle, gerek sembolik olarak fondan, beyaz, suluboya bir çizgiyle ayırır.

Kız ardeşinden ilham alarak çizdiği erotik dışavurumcu resimlerden sonra “Ölüm ve Bakire” adlı eserinde ölümsüzleştirdiği kızıl saçlı Gerti ile zirveye ulaşmış.

2016 Avusturya – Lüksemburg yapımı Egon Schiele filmi yönetmen Dieter Berner tarafından yönetilmektedir. Biyografi, dram ve tarihi türündeki Egon Schiele: Death and the Maiden 2016 filmi 6 ödüle sahiptir.

Egon Schiele: Tod und Mädchen (2016) 1h 50min | Biography, Drama, History | 7 October 2016 (Austria) Summary: Egon Schiele is one of the most provocative artists in Vienna at the beginning of the 20th Century. His life and work are driven by beautiful women and an era that is coming to an end. Two ... See full summary »
Countries: Austria, LuxembourgLanguages: German

Related Place