1700’lerin sonunda Goya, İspanya ve Engizisyon mahkemesi – Goya’nın hayaletleri filmi

Goya - Goya'nın hayaletleri filmi

 Goya’nın Hayaletleri

46 yaşında geçiriği bir hastalık sonucu sağır kaldıktan sonra ruh hali tamamen değişen, iç dünyasında yasadıklarını canavarlarla anlatmaya baslayan büyük ressam Goya’nın anlatıldığı film.

Aydınlanmaya ve Fransız devrimi’ne yakınlık duyan Goya kilise ve saray için de çalışmış.Hatta kraliyet portrelerinde ince bir alay kullandığı da söylenebilir.

Daha sonra Fransız ordusunun işgali ve kullandığı şiddet nedeniyle cumhuriyetçi düşünceleri sarsılmış, muhafazakar değerlerin gücü tekrar gelmesiyle de birlikte karamsar bir boşluğa sürüklenmiş.

Sağır olduktan sonra evinin duvarlarına yaptığı “kara resimler” adıyla bilinen ondört tablo ses getiren eserleri arasındadır.

Madrid Ayaklanmasında Kurşuna Dizilenler ve çıplak ve giyinik Maya diğer ünlü eserleri arasındadır.

Filmin konusu:

Francisco Goya, 1700’lerin sonunda İspanya’nın en ünlü ressamı olarak Kral IV Carlos’un himayesinde sanatının en başarılı eserlerini vermektedir.

İlham perisi olarak kabul ettiği güzeller güzeli Inés, Engizisyon Mahkemesi ve bu mahkemenin kararlarına gizliden gizliye etkide bulunan rahip Lorenzo tarafından ahlaksızlık ve toplum değerlerine karşı gelmekle suçlanınca Goya, Inés’in bağışlanması için büyük bir savaş verecektir.

Güzel Inés’i mahkumiyetten, işkenceden ve ölüme terkedilmekten kurtaramasa da, 20 yıl sonra Fransızlar Engizisyonu kaldırıp mehkumlar serbest bırakılınca, Goya, Lorenzo ve Inés arasındaki asıl hesaplaşma o zaman başlayacaktır.

Sinema tarihinin unutulmaz filmleri Guguk Kuşu, Hair ve Amadeus gibi filmlere imza atmış Milos Forman imzalı film, Javier Bardem, Natalie Portman, Stellan Skarsgård gibi güçlü isimlerden oluşan kadrosu ile de dikkat çekiyor.

 

Goya's Ghosts (2006) 1h 53min | Biography, Drama, History | 14 September 2007 (Turkey) Summary: Painter Francisco Goya faces a scandal involving his muse, who is labeled a heretic by a monk.
Countries: USA, SpainLanguages: English

Related Place